Erişilebilirlik

Davutoğlu: "Suriye Bizim İçin Sıradan Bir Konu Değil"


Davutoğlu: "Suriye Bizim İçin Sıradan Bir Konu Değil"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'den gelen sığınmacılarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bugün (Çarşamba) Hatay'a gitti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda "Suriye bizim için sıradan bir dış mesele değildir, olamaz" diyen Davutoğlu Hatay'a ilgili kurumların temsilcilerini de götürdü.Bugünü Hatay'da geçiren Davutoğlu şunları söyledi:

"Suriye bizim için en önemli dost ve kardeş, komşu bir ülkedir. Oradaki gelişmelere kayıtsız kalmamız mümkün değil. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da birçok vesileyle bunu vurguladı. Suriye bizim için sıradan bir dış mesele değildir, olamaz."

Başbakan Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bu konuları son derece açık yüreklilikle görüştüğünü belirten Davutoğlu, bugün de Esad'ın özel temsilcisinin Ankara'ya geldiğini, kendisinin de yapılacak görüşmeye yetişmeye çalışacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uluslararası toplumun da hem Suriye'den gelen sığınmacılar, hem de Suriye'deki genel gidişatla ilgili olarak konuyla yakından ilgilendiğini söyleyerek, eldeki bütün veri ve bilgileri toplayarak, mümkün olduğu kadar Suriye'de istikrar içinde bir dönüşümün ana çerçevesinin ne olabileceği konusunda ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, bölgedeki Türk büyükelçilerini ve bazı önemli başkentlerdeki büyükelçileri Ankara'ya çağırdıklarını da hatırlatarak, onlarla da sadece Suriye değil bütün Orta Doğu'daki gelişmeleri ele alacaklarını, yarın bütün gün onlarla çalışma yürüteceklerini kaydetti. Davutoğlu, yarınki toplantılardan elde edilen bulguları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile paylaşacağını, Türkiye'nin zaten sürdürmekte olduğu ilkeli ve Orta Doğu'nun geleceği konusunda son derece belirleyici olan politikasını bundan sonra da aynı temel ilkeler çerçevesinde sürdüreceklerini kaydetti.

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in tam sayısıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, son rakamları bölgeye gidince alacaklarını ancak resmi rakamlara göre sayının 8,482 olduğunu belirtti. Türkiye'nin 10 binin üstündeki sığınmacıyı kabul etmeyeceği yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine de Davutoğlu şunları söyledi:

"Bizim için Suriye halkı geleceği ve kaderi bizimle müşterek bir halktır. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimize herhangi bir şekilde kapı kapatmamız, sığınmacı sayısının 10 binden sonra durması gibi bir şey söz konusu değil. Ancak tabii bu çok büyük bir dalga haline dönüştüğünde, bu bölgesel ve uluslararası bir mesele olayına dönüşme potansiyeli de taşır. O bakımdan gönlümüz ve hedefimiz böyle bir göç dalgasının artarak devamını engelleyecek sürecin bir an önce başlaması. Yani reformların bir an önce devreye girmesi, güvenlik güçleri ile halkın karşı karşıya gelmesine sebep olan şartların ortadan kalkması ve sivil halka karşı olan tutumun güvenlik odaklı olmanın ötesinde, daha barışık çerçeveye oturması. Bunların hepsinin sağlanması durumunda göç dalgası azalır, gelenleri de misafir ettikten sonra geri göndeririz. Ama tırmanan bir şiddet ortamı göç dalgasını artırabilir, biz onun için bu şiddet ortamının tırmanmaması için çaba sarfediyoruz, bütün enerjimizle bunun için çalışıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız."

Anadolu Ajansı'nın Hatay Valiliği Basın Bilgilendirme Merkezi'ne dayanarak verdiği habere göre, Altınözü ilçesinde iki geçici çadır kente 5142 kişi, Yayladağı ilçesine ise 3206 kişi yerleştirildi.

60 kişinin Hatay'da çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı, 13 kişinin de refakatçi olarak hastanelerde bulunduğu bildiriliyor.

Hatay'da bulunan 8421 kişiden, 1921'i erkek, 2132'si kadın, 2181'i erkek çocuğu, 2187'si ise kız çocuğu.

XS
SM
MD
LG