Erişilebilirlik

Davutoğlu'nun Şam'daki Görüşmesi Altı Saat Sürdü


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad ve hükümetinin diğer üyeleriyle görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye devletini sivil halka kanlı müdahaleden vazgeçirmek amacıyla Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü.

Altı saat süren görüşmede Davutoğlu’nun Şam hükümetine Ankara’nın “kararlı mesajını” iletmesi bekleniyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu yaptığı açıklamada sabırlarının taştığını ve Suriye’deki olayları “Türkiye’nin iç meselesi” olarak gördüklerini söylemişti.

Ancak Türk hükümetinin son dönemde Suriye’deki olaylarla ilgili söylemlerini sertleştirmesi muhalefetin tepkisine yol açtı. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın “sabrımız taştı” sözlerini eleştirdi ve “hiçbir ülkenin başka bir ülkenin iç işini kendi iç işi olarak göremeyeceğini” söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu telefonla aramış ve Washington’un “Suriye ordusunun kışlasına dönmesi ve tutukluların derhal serbest bırakılması” çağrısını Esad hükümetine iletmesini istemişti.

Öte yandan Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Bahreyn, Şam’daki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Sivil halka yönelik askeri operasyonlara son vermesi için Esad yönetimine uluslararası baskılar artıyor. İnsan hakları örgütleri, tanklar tarafından desteklenen askerlerin son birkaç günde Hama ve Deyr el Zur’da yüzlerce kişiyi öldürdüğünü iddia ediyor.

Eylemciler bugünkü operasyonlarda Hama’da en az beş sivilin öldüğünü belirtiyor. Öte yandan resmi haber ajansı SANA, askerlerin “sivilleri koruma ve teröristleri izleme” görevini sona erdirip Hama’dan çekilmeye başladığını bildirdi.

Bu arada, Davutoğlu’nun Esad’la görüşmek üzere Şam’da bulunduğu sırada, Suriye tankları Türkiye sınırı yakınındaki Binniş kasabasına girdi.

Dün Devlet Başkanı Esad Genelkurmay Başkanı General Davud Racha’yı savunma bakanı olarak atamıştı.

XS
SM
MD
LG