Erişilebilirlik

Şam Hükümeti Eleştirilerin Acısını Halkından Çıkarıyor


Şam Hükümeti Eleştirilerin Acısını Halkından Çıkarıyor
Şam Hükümeti Eleştirilerin Acısını Halkından Çıkarıyor

Uluslararası kamuoyunun Beşar Esat rejimine baskısı arttıkça Suriye’de ölü sayısı da artıyor.

Bir haftadır askeri kuşatma altında olan Hama’da bugün bir eylemci daha can verdi.

Şam hükümeti, demokrasi hareketini bastırmak için Hama’ya gönderilen tank, zırhlı araç ve askeri birliklerin 100 kişiyi öldürdükten sonra Çarşamba günü geri çekildiğini ileri sürmüştü.

Yerli ve yabancı insan hakları gruplarına göre, Han Şeyhun, Şam’da ve Şam yakınlarındaki Sakba’da en az 11 kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'ye uygulanan uluslararası yaptırımların genişletilmesini istedi. Bakan, CBS televizyonuna verdiği demeçte, özellikle Suriye’de geniş enerji yatırımları bulunan Çin ve Hindistan'a çağrıda bulundu.

Clinton, Obama yönetiminin neden Beşar Esat’ın istifasını istemediği yolundaki bir soruya, Washington’un diğer ülkelerin desteğini almadan bunu yapmak istemediğini söyleyerek cevap verdi.

Başkan Obama ise, dün, telefonla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmüş ve Suriye’deki ölümlerden derin kaygı duyduğunu söylemişti. İki lider, rejimin, halkın meşru taleplerini karşılaması gerektiği görüşünde.

Amerika’nın Şam Büyükelçisi Robert Ford da dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüştü. Ford’un, şiddetin sona ermemesi durumunda Amerika ve diğer ülkelerin Şam hükümetine baskıları ve yaptırımları arttıracağı uyarısında bulunduğu öğrenildi.

41 yıldır iktidarda bulunan Esat ailesine karşı Mart ayında başlayan gösterilerde şimdiye kadar 2,000 kişi öldü, binlerce kişi tutuklandı, yüzlerce kişi ortadan kayboldu.

Türkiye ve diğer ülkelerin şiddete son vermesi yönündeki çağrılarına kulak asmayan Şam hükümeti tam tersine baskıyı arttırmış durumda.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG