Erişilebilirlik

'Suriye'de Esad Yanlıları Dün En Az 16 Kişiyi Öldürdü'


Humus'ta sokaklardaki ölü ve yaralıları gösteren amatör video görüntüleri

Türkiye ve uluslararası toplumun şiddete son vermesi yönündeki çağrılarına kulak asmayan Suriye’de, Devlet Başkanı Beşar Esad yanlıları dün iki kasabada en az 16 kişiyi öldürdü.

İnsan hakları eylemcileri ve görgü tanıkları, tankların ilerlemeyi sürdürdüğü Humus ilindeki Kuasır’da güvenlik kuvvetlerinin ateş açması sonucu en az 11 kişinin öldüğünü bildirdi.

İkinci saldırıysa Türkiye sınırındaki Sarakıp’ta düzenlendi. Burada da güvenlik kuvvetleri evlere girerek en az yüz kişiyi gözaltına aldı.

Uluslararası basına kısıtlı izin verilmesinden dolayı saldırılar doğrulanamıyor.

Şam hükümeti, uluslararası baskılara rağmen sivil halka saldırıları durdurmuyor.

Dün Başkan Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesi yaparak Suriye’deki gelişmeleri ele aldı. Beyaz Saray, iki liderin, Suriye’de demokrasiye derhal geçilmesi ve kan dökülmesine son verilmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

Amerika’nın Şam Büyükelçisi Robert Ford da dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüştü. Amerika Dışişleri Bakanlığı, şiddetin sona ermemesi durumunda Amerika ve diğer ülkelerin Şam hükümetine baskıları ve yaptırımları arttıracağı yönünde Büyükelçi Ford’un Suriyeli yetkililere mesaj ilettiğini açıkladı.

Hillary Clinton'dan Uluslararası Yaptırımları Genişletme Çağrısı

Bu arada CBS televizyonuna demeç veren Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Avrupa ülkeleri ve Çin’i Suriye’nin petrol ve doğal gaz sektörüne yaptırım uygulamaya çağırdı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevi bırakması yönünde Washington’un neden çağrı yapmaktan kaçındığı sorulan Clinton, bu yönde çağrı yapan tek ülke olarak Amerika’nın ortada kalmak istemediğini söyledi.

Clinton geçmişte Esad’ın devlet başkanı olarak meşru konumunu yitirdiğini söylemişti. Ancak üst düzey Amerikalı yetkililer, Beşar Esad’a görevi bırakması yönünde doğrudan çağrı yapmaktan kaçınmıştı.

XS
SM
MD
LG