Erişilebilirlik

Davutoğlu: 'Suriye'de Operasyonlara Derhal Son Verilmeli'


Davutoğlu: 'Suriye'de Operasyonlara Derhal Son Verilmeli'
Davutoğlu: 'Suriye'de Operasyonlara Derhal Son Verilmeli'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki askeri operasyonlara derhal son verilmesi çağrısını tekrarladı. Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye operasyonların devamına olanak verecek şekilde “süre tanıdığı” iddialarını sert bir şekilde reddetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Şam ziyaretinin ardından “Temenni ederiz ki 10-15 günlük bir süre içerisinde Suriye’de reform sürecine ait adımlar atılsın,” demişti. Uluslararası kamuoyunda, bu açıklama, Türkiye’nin Suriye’ye süre tanıdığı şekilde yorumlanarak eleştirilere hedef olmuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, kısa basın açıklamasında şöyle konuştu: “Operasyonların devam etmesi konusunda Türkiye Suriye’ye herhangi bir süre tanımış değildir. Bu konuda özellikle uluslararası bazı basın kuruluşlarında gündeme getirilen hususları şiddetle reddediyoruz. Biz her düzeyde yaptığımız görüşmelerde operasyonların derhal durdurulması talebinde bulunduk. Türkiye, hiçbir şekilde masum sivillerin can kaybına yol açacak operasyonlara yeşil ışık yakması söz konusu değildir.”

Suriye’de operasyonların – bırakın durdurulmasını – son günlerde yoğunlaştırıldığını anlatan Davutoğlu can kaybına son verilmesi ve askerlerin kentlerden çekilmesi çağrısını yineledi: “Biz Suriye yönetimine buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz. Sivil halka yönelik olan ve büyük şehirlerde yoğunlaşan bu operasyonlar derhal durdurulmalıdır. Askeri mevcudiyet şehirlerden çekilmeli ve hayat bu anlamda normale dönmelidir. Eğer operasyonlar durmazsa, bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşulacak bir şey de kalmaz. Derhal operasyonların durmasını bekliyoruz, talep ediyoruz.”

Davutoğlu, açıklamasında Türkiye’nin Suriye halkının haklı demokratik taleplerine de destek verdiğini söyledi: “Haklı demokratik talepleri konusunda Türkiye – sadece Suriye halkının değil – Mısır, Tunus, Libya halkının nasıl yanında olduysa, Suriye halkının da yanında olmuştur. Ortadoğu’da bu konudaki taleplerin yanında durmaya devam edeceğiz. Bu talepleri barışçı yollarla gündeme getirmelerinde ve bu taleplerin gerçekleşmesi konusunda Türkiye’nin yanlarında olduğunu bilmelerini istiyorum.”

Davutoğlu, bölgesel girişimlerin devam edeceğini kaydetti ve “ümidimiz operasyonlar biran önce, derhal durdurulur ve Suriye’de halkın taleplerini karşılayacak bir süreç başlar ve ileri aşamalara getirilir,” dedi.

XS
SM
MD
LG