Erişilebilirlik

Lazkiye Operasyonu Devam Ediyor


Lazkiye Operasyonu Devam Ediyor

Suriye ordusunun, Lazkiye kentinde hükümet karşıtı gruplara karşı giriştiği operasyon üçüncü gününe girerken, askeri birlikler Homs ilinde yeni baskınlar düzenledi.

Lazkiye’nin bazı mahallelerinde tank ateşi açıldığı ve halkın kentden kaçmaya çalıştığı bildiriliyor.

İnsan hakları gruplarına göre kente zırhlı araçlarla saldıran Suriye birlikleri 27 kişiyi öldürürken hücumbotlar da denizden kıyıdaki mahalleleri makinalı tüfek ateşine tuttu.

Şam hükümeti ise hücumbotların ateş açmadığını, silah kaçakçılığını önlemek için liman dışında olağan devriye görevini yaptığını ileri sürüyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin kent halkını terörize eden silahlı grupları etkisiz hale getirmek için Lazkiye’ye müdahele ettiğini bildirdi.

Askeri operasyon Lazkiye’de binlerce kişinin devlet başkanı Beşar Esad’ın istifasını istediği gösteriden sonra başlatıldı.

Öteyandan insan hakları gruplarına göre tanklarla desteklenen ordu birlikleri Homs yakınlarındaki Houla kasabasına girerek evleri bastı ve bazı kişileri tutukladı.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Şam hükümetine karşı alınacak yeni önlemleri görüşmek üzere Perşembe günü toplanmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG