Erişilebilirlik

Libya Scud Füzesi Kullandı


Stratejik Zaviye kentinin büyük bölümünü ele geçiren Libyalı isyancılar

Amerika Savunma Bakanlığı Kaddafi kuvvetlerinin Scud füzesi attığını doğrularken NATO olayı kınadı.

NATO sözcüsü Carmen Romero, kısa menzilli balistik füze kullanılmasının Libya hükümetini isyancıların ilerleyişi karşısında ne kadar umutsuz duruma düştüğünü gösterdiğini söyledi. Romero, “Brega’ya atılan füze kente isabet etmiş olsaydı çok sayıda sivil ölmüş olacaktı” şeklinde konuştu.

Dün Amerikalı askeri bir yetkili Libya’da Kaddafi’ye bağlı birliklerin isyancılara karşı SCUD füzesi kullandığını söylemişti

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, SCUD füzesinin Brega’nın 80 kilometre uzağında, çöle düştüğünü belirtmişti.

NATO ve Amerikan savaş uçakları, Libya’nın SCUD füze rampalarını ve hava savunma sistemlerini, Kaddafi’nin bunları kullanabileceği endişesiyle bombalamıştı.

Öteyandan Trablus’un güneyi ve batısındaki stratejik kasabaları ele geçiren isyancılar başkentin ana ikmal yollarını kesmeye çalışıyor.

Trablus’un 50 kilometde batısındaki Zaviye kasabasının büyük bölümünü kontrol altına alan isyancılar yine başkentin 60 kilometre batısındaki Surman ve 80 kilometre güneyindeki Gharyan kasabalarını da ele geçirdiklerini bildiriyor.

Zaviye,Surman ve Gharyan kasabalarının kontrolü isyancılara Trablus’u biri batıdaki Tunus sınırına diğeri Libya’nın güneyine bağlayan iki ana karayolunu kesme olanağı verecek.

XS
SM
MD
LG