Erişilebilirlik

Demografik Değişim Kongre'ye de Yansıdı


Demografik Değişim Kongre’ye de Yansıdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00
Ocak ayında yeni dönem çalışmalarına başlayacak olan yeni Kongre üyeleri, Amerikan tarihinin çeşitliliği en zengin döneminde görev yapacak. 6 Kasım seçimleri, etnik köken, dini inanç ve cinsel tercih konularında tabuları yıkan bir Kongre oluşturdu. 200 Demokrat Kongre üyesi arasında, kadınlar ve azınlıkları temsil eden üyeler çoğunlukta. Özetle, bu Kongre oluşumuyla tarihe geçecek.

Kongre, yeni seçilmiş bir milletvekili veya senatör için ürkütücü olabilir. Üstelik bu yeni üye, tekerlekli sandalyedeyse.

Temsilciler Meclisi’ne seçilen Tammy Duckworth, Irak’ta Blackhawk helikopterine bomba isabet ettiğinde iki bacağını kaybetmiş.

Duckworth, Kongre’ye seçilen ilk kadın eski muharip ve doğum yeri Tayland olan ilk milletvekili. 6 Kasım seçimlerini kazanan milletvekilleri Amerikan toplumundaki çeşitliliği çok daha iyi yansıtıyor. Bu, Kongre’nin bugüne kadarki en renkli dönemi.

Duckworth, “Bu çok güzel bir gelişme. Toplumun bir yansıması. Çok çeşitlilik var. En büyük gücümüz de bu. Çok çeşitli kesimleri temsil ediyoruz,” diyor.

Tulsi Gabbard Hawaii milletvekili ve aynı zamanda Kongre’nin ilk Hindu üyesi. Sean Maloney ise eşcinsel. Maloney, “Bugüne kadar sesleri duyulmayan grupların sesini duyuracak bir Kongre olacak. Bu da çok olumlu bir gelişme,” diyor.

Amerika beyazlar tarafından kuruldu. Kurucuların hepsi erkekti. Bugünse Kongre’de beyaz Demokrat erkek milletvekilleri azınlıkta. Cato Enstitüsü uzmanı John Samples, “zaman değişti” diyor ve şöyle devam ediyor: “Sistemin böyle işlemesi gerekiyor. Ülke değişiyor, demografi değişiyor, siyasetin de değişmesi doğal.”

Cumhuriyetçiler arasındaysa çeşitliliği gösteren bir değişiklik yok. Yeni seçilen 36 milletvekilinin hepsi beyaz ve sadece 3’ü kadın. Kongre’ye yeni seçilen Roger Williams’a göre, önemli olan hedefe ulaşmak: “Kongre’ye aynı gemiyle gelmedik ama hepimiz aynı gemideyiz.”

Ancak “aynı gemi” olgusu, bütün Kongre üyelerini değişen seçmen tabanları yüzünden farklı grupların sorunlarına eğilmeye zorluyor.

Yeni Kongre üyeleri Ocak ayında göreve başlayacak. Bazı uzmanlara göre, Kongre’nin yeni dönemde geçireceği yasa tasarıları büyük olasılıkla Amerika’nın yeni yüzünü yansıtacak çok farklı konuları içerecek.

Demografik Değişim Kongre’ye de Yansıdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG