Erişilebilirlik

New Hampshire Sonrasında İlk Tartışma


Demokrat Parti'nin iki başkan adayı, Bernie Sanders ve Hillary Clinton
Demokrat Parti'nin iki başkan adayı, Bernie Sanders ve Hillary Clinton

New Hampshire’daki önseçimlerin ardından Demokrat Parti’nin iki adayı Hillary Clinton ve Bernie Sanders, Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde yeni bir tartışmaya katıldı.

Şimdiye kadar 2016 Başkan seçimlerinde Demokrat Parti’nin favori adayı olarak gösterilen Hillary Clinton, geçen hafta Iowa’daki önseçimlerde kılpayı farkla Bernie Sanders’ı geçmiş, ancak Salı günü New Hampshire’da yapılan önseçimleri büyük farkla Sanders’a kaybetmişti.

Kendini demokratik sosyalist aday diye tanımlayan Sanders, gençlerden önemli oranda destek alıyor ve artık partinin sıra dışı adayı olmaktan çıkmış durumda. Bununla birlikte ulusal düzeyde Clinton’un popülaritesinin yüksek olduğu bir ortamda, Sanders’ın bu eğilimi sürdürmesine çok olanak tanınmıyor.

Clinton son olarak Kongre’deki siyah üyelerin de desteğini almayı başardı. Siyah seçmenler, gelecek hafta Güney Carolina’da yapılacak önseçimlerde önemli oy potansiyeline sahip.

Gerek Clinton, gerekse Sanders, Amerika’da ırkçılığın kurumsal olduğunu savunuyor. Amerika’daki ceza hukukunun kirlendiğini savunan Sanders, siyahların polisler tarafında baskı altında tutulduğunu, adi suçlardan hapsedilen siyahların sayısının beyazları kat kat aştığını söyledi. Clinton ise siyahların iş ve ev sahibi olma imkanlarının da geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Sanders, hem siyah hem de beyazların yaşadığı ekonomik sorunların, Çin gibi ülkelerle imzalanan ticari anlaşmaların sonucu olduğunu ve milyonlarca işin dışarı gitmesine yol açtığını söyledi.

İki aday da Başkan Barack Obama’nın göçmenlik reformuna destek verirken, ülke ekonomisine katkıda bulunan göçmenlerin sınır dışı edilmesinin çözüm olmadığını belirtti.

Bu arada Hillary Clinton, terör tehdidinin Amerikalı Müslümanlar’ı tehlikeye attığını bu kesimi hedef alan demagojinin zarar verici ve tehlikeli olduğunu savundu.

Sanders Amerika’nın Ortadoğu’daki “rejim değiştirme” politikalarını eleştirdi ve bunların “beklenmedik sonuçlar yarattığını söyledi. Vermont Senatörü, özellikle de Libya’da 2011’de eski lider Kaddafi’nin devrilmesinin ülkede yarattığı siyasi boşluğa dikkati çekti.

İki aday da Amerikan halkının geleneksel kurumsallaşmış politikalarından sıkıldığını, ekonominin çalışan aileleri vurduğunu söyledi.

Sanders’ın liderliğinde Amerikan federal hükümetinin yüzde 40 büyütülmesinin hedeflendiğini savunan Hillary Clinton, ülkenin ayrıca yeni bir sağlık reformunu tartışmaya zamanı olmadığının altını çizdi.

Bernie Sanders ise, Başkan Obama’nın aynı adla anılan sağlık reformunu bozmaya çalışmadığını söyledi, ama yine de milyonlarca Amerikalı’nın sigortasız, ilaç fiyatlarının da çok yüksek olduğuna dikkati çekti.

Sanders, Amerikalılar’ın biraz daha fazla vergi ödeyerek, sağlık masraflarından binlerce dolar tasarruf edeceğini savunuyor.

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG