Erişilebilirlik

Oy sayımında usulsüzlük nasıl ortaya çıktı?


Güneydoğu’daki bazı seçim sandıklarında Yeşil Sol Parti’ye (YSP) verilen oyların Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) yazıldığı iddiaları üzerine yapılan itirazların sonucunda 1482 oy Yeşil Sol Parti'ye verildi. Ancak YSP, usulsüzlüğün daha büyük boyutlarda olduğunu düşünüyor.

Oy sayımında usulsüzlük nasıl ortaya çıktı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Bazı partilerin oylarının başka partilere yazıldığı iddiasının sahiplerinden biri de Ali Akyüz. Türkiye Gönüllüleri isimli grubu temsilen Diyarbakır’daki Kayapınar Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlköğretim Okulunda müşahit olan Akyüz, ıslak imzalı tutanakların fotoğraflarını ve daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından açıklanan sandık verilerini VOA Türkçe ekibine gösteriyor.

Beş sandıktan sorumlu olan Akyüz, ıslak imzalı tutanaklardaki rakamlarla CHP’nin açıkladığı rakamlar arasında tutarsızlık olduğunu söyledi. Akyüz, AKP’nin 65 oyunun da sisteme girilmediğini fark ettiklerini belirterek, Yeşil Sol Parti’nin iki sandıktaki 364 oyunun MHP’ye yazıldığı söyledi. Okuldaki 21 sandıktan iki sandıkta usulsüzlük tespit ettiklerini ifade eden Akyüz, “Cumhuriyet Halk Partisi YSK verilerini kendi sistemine yüklediği, ben de oradan görev aldığım okuldaki sandıkların ıslak imzalı tutanakları ile YSK sistemini kıyasladım. Kıyasladığımda 1099 ve 1101 numaralı sandıklarda Yeşil Sol Parti’nin oylarının MHP'ye aktarıldığını, Yeşil ve Sol Parti'nin ise oylarını sıfır olarak gösterildiğini gördüm. Aynı zamanda bir sandıkta 65 olan Adalet ve Kalkınma Partisi oylarının da sadece sisteme 2 olarak kaydedildiğini gördüm” dedi.

Akyüz bu durumu hem Türkiye Gönüllülerine hem de CHP’ye bildirdiğini söyledi.

Bin 482 oy YSP’ye iade edildi

İddialarla ilgili VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin, 13 sandıkta oylarının MHP’ye yazıldığını söyledi. İtiraz üzerine 1482 oyun yeniden YSP’ye yazıldığını vurgulayan Şahin, şunları söyledi: “Biz 13 sandıkta Yeşil Sol Parti'nin oylarının tamamının MHP’ye aktarıldığını gördü. Bu sadece bizim gördüklerimiz. Bunun dışında da mutlak olmuştur. Düzeltmeler yapıldı, ancak tabii göremediklerimizi oldu çünkü resmi olarak müşahit bulunduramadık. Bundan kaynaklı olarak ciddi sıkıntılar yaşadık. Bunların bir bölümü düzeltildi ama genel anlamda baktığınız zaman binin üzerinde sandıkta bu tür olayların gerçekleştiği, bu hırsızlıkların gerçekleştiği ortaya çıktı. 1482 oy düzeltildi.”

Benzer iddialar Van, Şanlıurfa, Muş ve Mardin’deki sonuçlarla ilgili olarak da ortaya atıldı. Şanlıurfa ve Mardin’de itirazlar üzerine MHP’ye yazılan oylar yeniden YSP’ye aktarıldı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG