Erişilebilirlik

Dört Ülkeden Rusya’ya Karşı Ortak Açıklama


Fransa, Almanya, İngiltere ve Amerika ortak bir açıklama yayınlayarak İngiltere’de çift taraflı çalışan eski Rus ajana yönelik kimyasal saldırıyı kınadı ve Moskova’yı suçladı.

Açıklamada, “Bizler, Fransa, Almanya, Amerika ve İngiltere liderleri, Sergei ve Yulia Skripal’a yönelik İngiltere Salisbury’de 4 Mart 2018’de düzenlenen saldırıyı nefretle karşılıyoruz” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, “Rusya tarafından geliştirilen bir çeşit askeri sinir gazının kullanımı, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir sinir gazının ilk defa saldırı amaçlı kullanımını oluşturuyor. Bu, İngiltere’nin egemenliğine bir saldırıdır ve bir devlet tarafından bu şekilde bir kullanım Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin ve uluslararası hukukun açıkça ihlalidir. Bu hepimizin güvenliğini tehdit etmektedir” denildi.

4 ülke ayrıca Rusya’dan Novichok sinir gazıyla ilgili Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne tam kapsamlı bir izahatte bulunmasını talep ettiler.

Trump: 'Olayın arkasında Rusya görünüyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Trump: "Olayın arkasında Rusya görünüyor"

Bu arada Amerika Başkanı Donald Trump da olayın arkasında Rusya'nın göründüğünü kaydetti. Trump, İrlanda Başbakanı ile Beyaz Saray'daki buluşması sırasında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Trump, “Öyle görünüyor. Başbakan ile konuştum. Derin tartışmalardayız, çok kötü bir durum. Öyle görünüyor ki Ruslar bunun arkasında. Hiç olmaması gereken bir olay. Bunu ciddiye alıyoruz ,birçokları da alıyor diye düşünüyorum” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG