Erişilebilirlik

Dörtlü toplantı gelecek hafta Astana'da yapılacak


Türkiye, Suriye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları geçen ay Moskova'da biraraya gelmişti
Türkiye, Suriye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları geçen ay Moskova'da biraraya gelmişti

Türkiye, Suriye rejimiyle ilişkileri normalleştirme yönünde adımlar atmaya devam ediyor.

Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran Dışişleri Bakan Yardımcılarının 21 Haziran’da Kazakistan’ın başkenti Astana’da biraraya geleceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları da 21 Haziran'da Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran arasında dişileri bakan yardımcıları düzeyinde toplantı yapılacağını teyit etti.

Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar'in temsil edeceği, ancak henüz toplantının planlama aşamasında olduğu aktarıldı.

Dört ülkenin Dışişleri Bakanları 10 Mayıs’ta Moskova’da görüşmüştü. Rusya görüşmenin ardından bakan yardımcılarının Türkiye-Suriye ilişkilerini ilerletmek için bir yol haritası hazırlamakla görevlendirileceğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanları toplantısının liderler arasında yapılması beklenen görüşmenin hazırlığı olduğu da belirtilmişti. Ancak Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la “Türk askeri Suriye’nin kuzeyinden çekilmedikçe görüşmeyeceğini” daha önce açıklamıştı.

Suriyeli sığınmacıların "gönüllü geri dönüşü" isteği

Süreç geçen yıl Aralık ayında dönemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile dönemin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Rus ve Suriyeli mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmeyle başlamıştı. Dışişleri Bakan Yardımcıları seviyesinde devam eden görüşmeler ilerleyen aylarda İran’ın da katıldığı dörtlü bir formata dönüşmüştü.

Türkiye'de hükümet, özellikle Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi için Esat yönetimiyle ilişkileri normalleştirmek istiyor.

8 Haziran'da yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonuç bildirgesinde, "Çatışmalardan kaçan Suriyelilerin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yurtlarına dönerek hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirebilmesi için gösterilen gayretlere katkı sağlayacak uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekilmiştir" maddesi yer almıştı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG