Erişilebilirlik

Dow Jones Toparladı; Avrupa'da Düşüş Devam Etti


Dow Jones Toparladı; Avrupa'da Düşüş Devam Etti

Borsalardaki çalkantılı bir haftanın sonunda New York borsasıdnaki Dow Jones endekesi toparlarken Avrupa ve Asya'da endekslerde düşüş devam etti. Yatırımcılar, küresl ekonominin yeniden durgunluğa gireceğinden kaygılı.

İtalya'nın tasarruf önlemi alacağı haberleri üzerine Amerikan borsalarında endeksler artışa geçti. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi maliye bakanlarının önümüzdeki günlerde biraraya gelerek borsaları sarsan mali krizi ele alacaklarını açıkladı.

Ancak Perşembe günü New York borsasındaki düşüşün ardından Cuma günü Asya ve Avrupa endeklerdinde değer kaybı durdurulamadı.

Ancak Amerika'da işsizlik oranlarında - az da olsa - bir düşüşün görülmesi borsalara olumlu yansıdı.Dow Jones ulusal endeski Cuma günü yüzde 0.54 değer kazandı.

Amerika Çalışma Bakanlığı Temmuz ayında 117 bin yeni iş sahası açıldığını; işsizlik oranının yüzde 9,1'e gerilediğini açıkladı.

Buna rağmen Nasdaq endeksinde yüzde 0.94 değer kaybı görülürken, S&P500 endeksi yüzde 0.06 düştü.

Uzmanlar piyasalarda belirsizliğin sürdüğüne dikkati çekiyor.

Cuma günü Tokyo Nikkei endeksi yüzde 3,72 oranında değer kaybederek son beş ayın en düşük seviyesine geriledi; Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 4; Londra ve Frankfurt'ta endekslerde yüzde 2,7; Paris'de endeks yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Bu arada, İMKB haftayı yüzde 5.1 düşüşle 56.265 puandan tamamladı. İstanbul'da endekslerdeki belirsizliğe Merkez Bankası'nın faiz kararının da etkili olduğu düşünülüyor.
XS
SM
MD
LG