Erişilebilirlik

Dünya Borsalarında Düşüş


Dünya Borsalarında Düşüş

Dünya borsaları, Cuma günü Standard & Poors kredi derecelendirme kuruluşunun Amerika’nın kredi notunu düşürmesinin ardından düşüş gösterdi.

New York borsası günün ilk yarısında yüzde üçten fazla düşerken Tokyo, Seul ve Sydney borsaları yüzde 2 ile yüzde 4 arasında kayıp verdi. Avrupa borsaları da İtalya ve İspanya dışında düşüş gösterdi. Avrupa Merkez bankasının İspanya ve İtalya'nın devlet tahvillerini satın alacağını açıklaması bu iki ülkenin borsalarını yükseltti.

Maliye Bakanı Timothy Geithner, Amerika’nın kredi notunu AAA’dan AA+’ya düşüren S&P’nin “korkunç karar hatası” yaptığını savundu. CNBC televizyonuna konuşan Geithner, S&P’nin Amerikan federal bütçesini hesap ederken “şaşırtıcı derecede matematik bilgisi eksikliği” gösterdiğini belirtti.

S&P Yönetim Kurulu Başkanı John Chambers kararı savunarak borç düzeyinin yüksekliği ve bütçe açığını kapamada yeterli siyasi uzlaşma sağlanamadığı için Amerika’nın notunu düşürdüklerini açıkladı.

S&P’nin kararı, Amerikan hükümetine ait tahvilleri “riskli yatırım” kategorisine sokuyor.

Ancak Maliye Bakanı Geithner, Amerika’nın güçlü ve esnek ekonomiye sahip olduğunu söyledi. Geithner, devlet tahvillerinin güvenli yatırım aracı olduğunu ve Amerikan devletin yükümlülüklerini karşılayabilecek durumda olduğunu savundu.

Amerika’nın kredi notu 93 yıldan bu yana ilk kez düşürüldü. Diğer kredi kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch, Amerika’nın AAA notuna dokunmadı.

XS
SM
MD
LG