Erişilebilirlik

Corona Virüsü Vaka Sayısı 17 Milyona Yaklaştı


Dünya genelinde Corona virüsü vaka sayısı 17 milyona yaklaştı. Aralık ayının son haftasında Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve 8 ayda tüm dünyaya yayılan Corona virüsü salgını nedeniyle bugüne dek resmi açıklamalara göre yaklaşık 665 bin kişi hayatını kaybetti.

Geçen 8 aylık sürenin ardından ABD, halen dünya genelinde en çok vaka görülen ülke. Bugüne dek aynı zamanda en çok test yapan ülke olan ABD’de 55 milyondan fazla test yapılırken tespit edilen vaka sayısı 4,5 milyona yaklaştı. ABD’de Corona virüsü salgını nedeniyle 153 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısının en yüksek olduğu Latin Amerika ülkesi Brezilya’da toplam vakalar 2,5 milyona yaklaştı. Ülke lideri Jair Bolsonaro’nun da virüse yakalandığı Brezilya’da bugüne dek 88 binden fazla kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.

1 milyardan fazla nüfusu bulunan Hindistan, 1,5 milyondan fazla vaka sayısıyla dünya genelinde üçüncü sırada yer alırken ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bine yaklaşmış durumda.

Günlük vaka artışlarının 5.000 ila 6.000 civarında seyrettiği Rusya, toplam 830 bine yakın vaka sayısıyla dünya genelinde 4. sırada yer alıyor. Rusya’da hayatını kaybedenlerin sayısı da 14 bine ilerliyor.

Son dönemde vaka sayılarında hızlı artış görülen Güney Afrika Cumhuriyeti’nde vaka sayısı 460 bine ulaştı. Ülkede salgın yüzünden 7.200’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Bugüne dek 4 milyon 665 bin 383 test yaptığını açıklayan Türkiye, 227 bin 982 vakayla dünya genelinde 17. sırada yer alıyor. Türkiye salgın nedeniyle can kaybı sıralamasında da 5.645 ölümle dünya üzerinde en çok ölüm vakasının görüldüğü 21. ülke.

XS
SM
MD
LG