Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü’nden Zika Uyarısı


Brezilya’da zikanın, bebeklerin engelli doğmasına neden olması korku yaratıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr. Margaret Chan, ülkede yaptığı keşif heyeti gezisinin ardından, işlerin daha iyiye gitmeden önce daha kötüye gideceği mesajını verdi.

Chan, zikayı eboladan çok daha büyük bir bela olarak niteledi. Bunun nedeni zikanın yayılımı ve bebeklerin gelişimini engelleyen mikrosefali hastalığına neden olması.

Amerikalı sağlık yetkilileri Kongre’de yapılan oturumda, hastalığın araştırılması, bir aşı geliştirilmesi ve virüsün Amerikan topraklarına gelmeden gerekli hazırlıkların yapılması için özel fonların yaratılmasını istemişti. Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) direktör yardımcısı Dr. Anne Schuchet, yerel sağlık merkezlerinin CDC’nin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Schuchet, Puerto Rico’da ve ayrıca etkilenen bölgelerden dönenler nedeniyle AB’nin geri kalanında da hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. Uzman, uluslararası ortaklarla çalışarak, Amerikalılar’ı en iyi şekilde korumaları gerektiğini ifade etti.

CDC, Kolombiya ve Brezilya’da sağlık bakanlıklarıyla çalışarak zikayla bir tür felç ve doğum kusurları arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Zikanın doğum kusurlarına neden olduğu henüz kanıtlanmasa da Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr. Anthony Fauci, kanıtların her gün arttığını belirtiyor.

Ölen bebekler üzerinde yapılan bazı otopsilerde, plasentada ve amniyotik sıvıda bu virüse rastlandığını söyleyen Fauci, bu nedenle zikanın etkisi konusunda temkinli davranılsa da kanıtların oldukça güçlü olduğunu belirtiyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan CDC Direktörü Dr. Tom Frieden, ebola salgınının, dünyanın her yerinde güçlü kamu sağlığı sistemlerinin önemine işaret ettiğini söyledi.

Frieden, her ülkenin sağlık tehditlerini tespit ve engelleme konusunda hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti. Uzman, bir ülkenin hazırlıksız olmasının, o ülkeyi, bölgeyi, komşuları ve tüm dünyayı riske attığını vurguladı.

XS
SM
MD
LG