Erişilebilirlik

Dünyaya Rekor Düzeyde Yakın Geçecek Göktaşı NASA’nın Takibinde


45 metrelik göktaşının 15 Şubat günü dünyaya 28 bin km yakınlıkta geçmesi bekleniyor

45 metrelik bir göktaşının 15 Şubat günü dünyaya rekor düzeyde yakın şekilde geçecek olması gökbilimcileri heyecanlandırdı.

Bir futbol sahasının yaklaşık yarısı büyüklüğündeki göktaşı, dünya yörüngesindeki meteoroloji ve iletişim uydularından bile daha yakın bir mesafeden geçecek.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yetkilileri 2012 DA 14 ismi verilen göktaşının dünya yüzeyine 28 bin kilometre yakınlıktan geçeceğini bildirdi. Bu, dünya ile ay arasındaki mesafenin sadece onda biri kadar. Daha önce hiçbir uzay cismi dünyaya bu kadar yakın bir mesafeden geçmemişti.NASA yetkilisi Don Yeoman, göktaşının seyir rotasını doğru hesapladıklarından emin olduklarını söyledi. Yeoman, “ 15 Şubat’ta dünyaya çok yakın bir şekilde geçecek olan göktaşı konusunda kaygı verici bir durum yok. Yörüngesi çok iyi biliniyor. Yol haritasını çok iyi biliyoruz, dünyaya çarpma tehlikesi yok,” dedi.

2012 DA 14 adlı göktaşı saniyede 7,8 km’lik bir hızla geçecek. Bu, bir kurşunun hızının tam 10 katı.

NASA yetkilileri göktaşının çıplak gözle dünyadan görülemeyeceğini, ancak bir teleskop ve dürbün aracılığıyla Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarından takip edilebileceğini söylüyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin güney sınırında göçmen krizi büyüyor – 25 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:31 0:00
XS
SM
MD
LG