Erişilebilirlik

Ekim Alptekin ABD’deki Suçlamalari Reddetti


Başkan Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’le Türkiye lehine lobicilik faaliyetlerinde birlikte çalışan Türk işadamı Ekim Alptekin, hakkında ABD’de hazırlanan iddianameyi ve suçlamaları reddetti.

“Gizli lobi faaliyetleri yürütmek, bir Türk vatandaşı hakkında karalama çalışmaları yapmak ve Türkiye’ye iadesini sağlamaya çalışmakla” suçlanan Alptekin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yasalara uygun davrandığını savundu.

Ekim Alptekin, ‘’Türk Amerikan ilişkilerinin sağlıklı biçimde ilerlemesini arzuluyor ve bu ilişkiyi zehirleyen FETÖ’ye karşı legal olarak mücadele veriyorum. Lobicilik suçsa FETÖ’nün ABD’de kayıt dışı gelirle yürüttüğü lobi çalışmaları, hakim savcılara ayarladığı bedava geziler neden gündem değil?’’ ifadelerini kullandı.

İddianamede isim belirtilmeden adı geçen “hakkında karalama çalışmaları yapılan Türk vatandaşının” Türkiye’nin 2016 yılındaki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ve Amerika’dan iadesini istediği Fethullah Gülen olduğu tahmin ediliyor.

Alptekin ayrıca, “Hukuka aykırı hiçbir eylemde bulunmadım. ABD savcıları Fethullahçı teröristler kendi ülkelerinde elini kolunu sallayarak gezerken, onlarla mücadele edenleri 35 yıl hapisle yargılıyor. 17 Aralık’ta açıklanan iddianameyi Zekeriya Öz'e yazdırsalardı bu kadar olurdu. Tarih affetmeyecek’’ mesajını paylaştı.

Virginia eyaletine bağlı Alexandria ilçesindeki mahkemeye sunulan iddianamede Alptekin’le birlikte Flynn’in eski iş ortaklarından Bijan Refikyan da federal lobicilik yasalarını ihlalle suçlanıyor.

Refikyan duruşmadan sonra tutuksuz yargılanmak üzere kefaletsiz serbest bırakıldı, Alptekin'se ABD dışında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG