Erişilebilirlik

El-Bab’da Hayatını Kaybeden Asker Sayısı 16’ya Yükseldi


IŞİD militanlarının el-Bab yakınlarında düzenledikleri son saldırılarda hayatını kaybeden Türk askeri sayısı 16’ya yükseldi. Konuyla ilgili açıklamayı Savunma Bakanı Fikri Işık yaptı. Işık, yaralı askerlerden 3’ünün durumunun da ağır olduğunu kaydetti.

TBMM’de konuşan Işık, Fırat Kalkanı harekatının başladığı 24 Ağustos’tan bu yana toplam 35 askerin yaşamını yitirdiğini de belirtti.

Işık, aynı zaman aralığında 1005 IŞİD militanının da “etkisiz hale getirildiğini” vurguladı. Savunma Bakanı örgütün el-Bab’da şiddetli direniş gösterdiğini de söyledi.

Rusya: "Suriye’de 35 bin militan öldürüldü"

Bu arada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus hava saldırılarında 35 bin militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Şoygu, Moskova’nın müdahalesinin Suriye devletinin çökmesini engellediğini de söyledi.

Ateşkes çabaları

Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Steffan De Mistura, Suriye’de ateşkesin öncelik olduğunu söyledi. De Mistura, bölgesel aktörler olarak nitelediği Rusya, Türkiye ve İran’ın birbirleriyle görüşmesinin iyi bir şey olduğunu da kaydetti.

De Mistura, Astana’da Suriye görüşmelerinin yapılması düşüncesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi bir basamak ve katkı olduğunu, bir yarış olarak algılanmadığını söyledi. De Mistura, görüşmeler için 8 Şubat’ı işaret etti.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG