Erişilebilirlik

Muktada El-Sadr Irak'a Döndü


Muktada El-Sadr Irak'a Döndü

Radikal Şii din adamı Muktada El Sadr birkaç yıl aradan sonra Irak’a döndü. Necef’e dönen Muktada El Sadr’a bağlı milisler yıllarca Amerikan askerlerine karşı savaşmıştı. Sadr’ın başlattığı siyasi hareket Irak hükümetinin kurulmasında yaşanan siyasi müzakerelerde önemli rol oynadı.

El Sadr’ın Necef’e dönüşünü yüzlerce taraftarı törenlerle kutladı. Sadr, Necef’teki Şii türbesini ziyaret etti.

Şeyh Abdül-Rahman, "Muktada El Sadr’ın 4 yıl aradan sonra evine dönüşünü kutluyoruz. Iraklılar’ı yeni hükümeti desteklemeye çağırıyoruz" diyor.

Ebu Mustafa ise, "Evine dönen herkesi sevinçle karşılarız. Sadece Muktada El Sadr’ı değil vatanının çıkarı için çalışan, güvenliğe katkıda bulunan ve iş imkanı yaratan herkese kucak açarız" diyor.

El Sadr ve ona bağlı Mehdi ordusu 2003’teki Amerikan işgalinden sonra ortaya çıktı. 2004’te El Sadr, Amerikan askerlerine karşı iki ayaklanma başlattı, askerlerin ülkeden erken ayrılmasını istedi.

El Sadr’ın yokluğunda, başlattığı siyasi hareket genel seçimlerde önemli bir siyasi güç haline geldi.

El Sadr’ın desteklediği siyasi blok 325 kişilik parlamentoda 39 koltuk kazandı ve grup Başbakan Nuri el Maliki’yi destekleme kararı aldı. Bunun karşılığında Sadr yanlılarına hükümette yer alma hakkı verildi. Bazı Iraklılar Sadr’ın geri dönüşüne seviniyor.

Bölgesel Kürt bölgesinin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, "Halkın Irak ile ilgilenmesi, Irak için çalışması, Iraklılar arasından liderliğe yükselmesi çok önemli bir şey. Bence Sadr’ın Irak’a dönmesi olumlu bir gelişme" diyor.

Manal Ömer Amerika Barış Enstitüsü uzmanı Manal Ömer, "Sadr’ın Irak’a dönmesi , Iraklı taraftarları, siyasi partiler ve Amerikalılar ile daha sıkı ilişki içine girmesi anlamına geliyor. Bu ilişkinin diyaloğa dayanmasına özen göstermemiz gerekir" diyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, "El Sadr Irak’ta siyasi bir partinin lideri. Bu parti Mart ayındaki seçimlerde birçok milletvekili çıkardı. Ülkeye geri dönüşü kendisi ile Irak hükümeti arasında bir konu" diyor.

Manal Ömer Washington ve Bağdat’ın Amerika’nın Irak’taki rolü konusunda Sadr yanlılarına güvence vermesi gerektiğini söylüyor: "Sadr yanlıları için Amerika’nın Irak’ta sadece destek ve eğitim amaçlı kaldığını bilmek önemli. Amerikan askerlerinin sayısının azaldığını gördükçe ve görevlerinin Irak askerlerine destek ve eğitim sağlamak olduğundan emin oldukça halk askerlerin varlığına daha olumlu bakacaktır."

Amerikan askerlerinin yıl sonunda Irak’tan tamamen çekilmesi planlanıyor.

XS
SM
MD
LG