Erişilebilirlik

Endonezya'da Sekiz Kişi İdam Edildi


Göstericilere karşı önlem alan Endonezya polisi

Endonezya’da uyuşturucu ticaretinden suçlu bulunan yedi yabancı ülke vatandaşı ve bir Endonezyalı’nın idam edildiği bildirildi. Cakarta hükümeti, dünya liderleri ve uluslararası insan hakları örgütlerinin protestolarına rağmen bu kişileri idam etmeye karar verdi.

Dördü Afrika ülkelerinden, ikisi Avustralyalı ve biri Brezilyalı yabancılarla birlikte Endonezya vatandaşı mahkum dün kurşuna dizilerek idam edildi.

İdamın yapıldığı haber kaynaklarından duyurulurken resmi bir doğrulama yapılmadı.

Bununla birlikte Endonezya Adalet Bakanlığı, bir Filipinli kadın mahkumun idam cezasının infaz edilmek üzereyken ertelendiğini bildirdi.

Endonezyalı yetkililer, dokuz mahkumun idam edileceğini 72 saat öncesinden duyurmuştu. Bu duyurunun ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Cakarta hükümetine idam cezasından vazgeçme çağrısında bulundu, Devlet Başkanı Joko Widodo’dan da idam cezasına moratoryum uygulamasını istedi.

Geçen Ekim ayında göreve başlayan Joko Widodo, Endonezya’nın uyuşturucu kaçakçılarının mağduru olduğunu savunuyor ve uyuşturucu kaçakçılarına idam cezasına şiddetle destek veriyor. Endonezya yasaları da uyuşturucu kaçakçılığından mahkum olan kişilerin idamla cezalandırılmasını öngörüyor.

XS
SM
MD
LG