Erişilebilirlik

Erdoğan 65 Yaş Üstüne Seslendi: 'Sokağa Çıkmayın'


Erdoğan'dan Videolu Uyarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Erdoğan'dan Videolu Uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi gecesi uygulanmaya başlanan 65 yaş ve üstündekiler ile kronik hastalığı olanlara yönelik sokağa çıkma yasağına uyulması için sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna seslendi.

İçişleri Bakanlığı’nın, bugün gece yarısı itibariyle Corona virüsü nedeniyle en riskli grup olarak işaret edilen 65 yaş ve üstündekilerle kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı kararını açıklaması ardından kendisi de 66 yaşında olan Erdoğan’a çevrilmişti.

Erdoğan’ın kamuoyuna görüntülü açıklama yapacağını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter mesajıyla duyurdu. Ardından yasağın başlangıç saatinde Erdoğan’ın 3,5 dakikalık videolu mesajı resmi sosyal medya hesaplarından yayımlandı.

Sokağa çıkanları uyarın

Erdoğan, mesajında "Sizden ricamız hükümet yetkililerimizin yönlendirmelerini takip etmeniz, etmeyenleri uyarmanızdır. Özellikle 65 yaş üstündekilerin ve kronik hastalığa sahip olanların kesinlikle sokağa çıkmamaları. Bu tür sokağa çıkanlar varsa onları uyarmalısınız" diye seslendi.

"Ölenlerin hepsi bu yaş grubunda"

Erdoğan, bunları rastgele söylemediğini, doktorlardan ve Bilim Kurulu üyelerinden alınan tavsiyelerle söylediğini vurgulayarak, ölenlerin hepsinin de bu yaş grubunda olduğunu gördüğü zaman da yapılan uyarıların doğru ve yerinde olduğunu gördüğünü dile getirdi.

"Batı ülkelerindeki raflara bakıp aldanmayın, bütün ürünler mevcut"

Erdoğan, "Sağlık ve huzur içinde ülkemizi yarınlara taşıyacağız. Olumsuzluk kampanyası meydana getirmek isteyenlere inanmayınız. Bir defa devlet olarak biz bunların tedbirlerini aldık. Alışverişlerinizde hiçbir ürün yok satmamalıdır. Gerek sağlık noktasında gerekse sağlık dışındaki bütün ürünler elimizde mevcuttur. Hiçbir zaman bu noktada çeşitli Batı ülkelerindeki raflara bakıp da aldanmayın. Hepsini biz aşmış vaziyetteyiz. İmkanlarımız elimizde mevcuttur. Gerek sağlıkta gerekse diğer noktada. Bu inançla ve kararlılıkla ben sizlere sağolun, var olun diyorum. Allah'a emanet olun" dedi.

Erdoğan, videoda, Sağlık Bakanlığı'nın koordinasyonuyla sağlık çalışanlarınca zaman mefhumu kullanılmadan çalışıldığını vurguladı ve şahsı, ailesi ve milleti adına sağlık çalışanlarını kutladığını dile getirdi.

Erdoğan, videolu mesajını "Aziz vatandaşlarım, Müsterih olunuz. Devletimiz tüm kurumlarıyla görevinin başında, zaman mefhumu gözetmeksizin Milletinin hizmetinde. Bu zorlu süreci inşallah hep birlikte atlatacağız. Yeter ki kurallara, yönlendirmelere uyalım ve mutlaka evlerimizde kalmaya devam edelim" ifadesiyle paylaştı.

CHP Lideri büyükşehir belediye başkanlarıyla değerlendirdi

Bu arada ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, bugün CHP’li büyükşehir belediye başkanlarıyla özellikle Türkiye’nin nüfus yoğunluğuna sahip bu kentlerindeki corona virüsü salgınıyla ilgili son durumu telekonferans sistemiyle gerçekleşen toplantıda değerlendirdi.

XS
SM
MD
LG