Erişilebilirlik

Erdoğan Müslüman Kardeşler ile Görüştü


Erdoğan Kıpti Kilisesinin lideri Papa Şenuda ile

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyaretinin ikinci gününde Müslüman Kardeşler heyeti ile bir araya geldi. Görüşme Kahire'deki Four Seasons Otelinde basına kapalı olarak yapıldı.

Ziyareti sırasında Mısırlılara laik anayasa tavsiye eden, “laiklik din karşıtlığı değildir” diyen Erdoğan’a, Müslüman Kardeşler’den tepki geldiği yolunda haberler var.

Müslüman Kardeşler'in bir sözcüsü, el Ahram gazetesine verdiği demeçte, Başbakanı ülkenin iç işlerine karışmakla suçladı. Mahmut Guzlan adlı sözcü, demecinde, başka ülkelerin deneyimlerinin Mısır'a kopyalanamayacağını, Türkiye'de laik devlet kurulmasıyla sonuçlanan sürecin Mısır’dakinden farklı olduğunu ileri sürüyor.

Erdoğan bugün siyasi parti temsilcilerini ve cumhurbaşkanı adaylarını kabul etti ve Kıpti cemaati lideri Papa Şenuda ile görüştü. 82 milyon nüfuslu Mısır'da nüfusun yüzde 90’nını Sünni Müslümanlar, yüzde 9’unu Kıpti Hrıstiyanlar yüzde 1’ini ise Hrıstiyanlar oluşturuyor.

Erdoğan’ın, dün, Kahire’deki Arap Birliği toplantısında, Birleşmiş Milletlerde Filistin bayrağı görmek istediğini söylemesi İsrail’de kaygı yarattı. İsrail-Türkiye ilişkileri, 9 Türkün öldürüldüğü Mavi Marmara olayından ötürü; İsrail-Mısır ilişkileri ise 5 Mısır polisinin öldürüldüğü sınır çatışmasından ötürü oldukça gergin. Geçen hafta Mısırlılar Kahire’deki İsrail Büyükelçiliğini basarak ateşe vermiş, İsrail Büyükelçisi ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı.

Başbakan Erdoğan Mısır’dan sonra Tunus ve Libya’da temaslarda bulunacak.

XS
SM
MD
LG