Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Suriye’de İç savaş Uyarısı


Başbakan Kahire'de Arap Birliği toplantısına hitap etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de mezhep çatışması çıkmasından kaygı duyduğunu söyledi.

Başbakan, Kahire’de, Mısır’ın el Şuruk gazetesine verdiği demeçte, "Olayların Alevilerle Sünniler arasında bir iç savaş çıkmasıyla sonuçlanmasından korkuyorum" dedi. Erdoğan, "Alevilerin rejim içinde ve güvenlik birimlerinde önemli pozisyonlarda olduğunu biliyoruz. Halkın öfkesi de onlara yönelik" diye konuştu. Başbakan, eylemcilerin ölümünden sorumlu tutulan bir grup hükümet yanlısı milisin de Alevi mezhebinden olduğunu, bunun da Alevilerle Sünni çoğunluk arasındaki anlaşmazlığı daha da derinleştirdiğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanının "halkın sesini dinlemekte başarısız olduğunu" ileri süren Erdoğan, Beşar Esad'ın kendisinden beklenen adımları atmaması halinde bunun bedelini kişisel olarak ödeyeceğini söyledi.

Başbakan, demecinde, Türkiye'nin, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak İran'la temas halinde olduğunu söyledi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yakında Tahran'a gireceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, daha önce, Kahire Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada aynı konuya değinerek ''Halkına kurşun sıkan, tanklarla toplarla şehirlere baskınlar düzenleyerek, sivilleri öldüren bir yönetimle kimse ne dost olabilir, ne de böyle bir yönetime güven duyabiliriz” dedi.

Esad’ın doğru konuşmadığını savunan Başbakan, devamla “Suriye halkı şu anda Esad'a inanmıyor ben de inanmıyorum, biz de inanmıyoruz.'' dedi.

Bu arada Suriye’de, Pazartesi günü Hama’da, 17 kişiyi öldüren polis, asker ve rejim yanlısı militanlar; dün de Şam, Dara, Lazkiye ve Banyas’da tank ve zırhlı araçlar desteğinde sivil halka karşı operasyonlara devam etti.

Öte yandan Arap Birliği’nin Kahire toplantısında Suriye’ya “acil değişim” çağrısı yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Katar Dışişleri Bakanı Hamad bin Casil el Tani Suriye’deki ölüm makinesi durdurulmalıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler, Suriye’de, 6 aydır devam eden rejim karşıtı toplu gösterilerde güvenlik güçlerinin en az 2,600 kişiyi öldürdüğünü tahmin ediyor.

Hama'da dün çok sayıda kişinin güvenlik güçleri tarafından katledilmesine rağmen halk gece yine sokaklara döküldü:

XS
SM
MD
LG