Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Terör Devam Ettikçe Irak'a Sınırötesi Operasyonlar da Sürecek'


BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon BM güvenlik görevlileri ve Başbakanlık korumaları arasında yaşanan tartışmadan dolayı Başbakan Erdoğan’dan özür diledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan PKK’nın eylemleri devam ettikçe Irak’a sınırötesi operasyonların da devam edeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla birlikte temaslarını devam ettiren Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yle görüşmesini değerlendirdi. Talabani’yle görüşmesinin terörle mücadele ağırlıklı olduğuna işaret eden Başbakan, “terör eylemleri devam ettikçe sınırötesi operasyonlarının da devam edeceğini” Irak cumhurbaşkanına açıkladığını söyledi.

Erdoğan PKK’nın silah bırakması durumunda bunun operasyonların da bitmesi anlamına geleceğini, bu çerçevede Türkiye’nin terörle mücadele stratejisini tüm boyutlarıyla yürütmeye devam edeceğini kaydetti.

Predatorlarda anlaşma yakın

Erdoğan: 'Terör Devam Ettikçe Irak'a Sınırötesi Operasyonlar da Sürecek'
Erdoğan: 'Terör Devam Ettikçe Irak'a Sınırötesi Operasyonlar da Sürecek'

Başbakan Amerika’dan istenen uzaktan kumandalı Predator uçakları konusundaki son gelişmeler konusunda da, bir anlaşmaya yaklaşıldığını söyledi ve tarafların olumsuz bir yaklaşımı olmadığını kaydetti. Amerika’nın Irak’ta kullandığı ve Türkiye’nin PKK’ya karşı kullanmayı planladığı Predatorlar silah taşıyabilme kapasitesine sahip.

Ban Ki Moon'dan Özür Ziyareti

Öte yandan Başbakan’ın eski Başkan Bill Clinton’la görüşme düzenlediği sırada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon görüşmenin olduğu Türkevi’ni ziyaret etti. Genel Sekreter’in BM güvenlik görevlileri ve Başbakanlık korumaları arasında yaşanan tartışmadan dolayı Başbakan Erdoğan’dan özür dilediği bildirildi.

XS
SM
MD
LG