Erişilebilirlik

Erdoğan Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine katılmıyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine soğuk algınlığı nedeniyle katılamıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine soğuk algınlığı nedeniyle katılamıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dağlık Karabağ krizinin damga vuracağı kritik Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine katılımını soğuk algınlığı nedeniyle iptal etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de son anda zirveye katılmayacağı açıklandı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın ise katılması bekleniyor.

İspanya’nın Granada kentinde 5-6 Ekim tarihlerinde yapılacak Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) ile Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları zirvesinin gündemine Dağlık Karabağ krizi damgasını vuracak.

Karabağ savaşı, Avrupa Birliği’nin genişlemesi, Ukrayna savaşı ve Avrupa kıtasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesini görüşmeyi planlayan Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) zirvesinin de gündemini değiştirdi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesine düzenlediği operasyonun ardından, binlerce Ermeni vatandaşının Ermenistan’a göçü sürerken, gözler Aliyev-Paşinyan görüşmesinde olacaktı. Ancak Aliyev de son anda zirveye katılımını iptal etti.

VOA Türkçe AB kaynaklarından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yarın başlayacak zirveye soğuk algınlığı nedeniyle katılamayacağını öğrendi. Kaynaklar daha önce Erdoğan’ın Granada’ya gelmesinin beklendiğini bildirmişti.

Hazırlık toplantısı Brüksel’de yapıldı

Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Gregoryan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Dağlık Karabağ yönetimi kendisini feshetmeden önce, Laçin Koridoru’ndaki durumu görüşmek üzere 26 Eylül’de Brüksel’de biraraya gelmişti.

Görüşmeye, AB yönetimi, Fransa ve Almanya temsilcilerinin de katılımıyla 5 Aralık zirvesinde yapılacak görüşmeye ön hazırlık toplantısı gerçekleştirmişti.

Son gelişmeler ışığında, bölge liderlerinin ve AB’li yetkililerin, Granada zirvesinde, Karabağ’daki durumu ve özellikle insani durumu ele almaları bekleniyor.

Kuruluş toplantısında da Karabağ zirvesi

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun Prag’da 2021 yılında yapılan kuruluş zirvesinde, yine iki ülke arasında askeri çatışmaların artması üzerine, Erdoğan-Aliyev-Paşinyan arasında, planlamadan 3’lü bir zirve gerçekleşmiş, zirveye AB’li yetkililer ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılmıştı.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) üçüncü toplantısı, Avrupa’nın dört bir yanından liderleri İspanya'nın Granada kentinde bir araya getirecek. Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesi, Avrupa Konseyi'nin resmi olmayan liderler zirvesi öncesinde gerçekleşecek. Liderler, Avrupa'yı nasıl daha dayanıklı, refah ve jeostratejik olarak güçlü hale getirebileceklerini değerlendirecek.

Zirveye 47 ülke davetli

Avrupa Siyasi Topluluğu’na 27 AB üyesi ülkenin yanı sıra, aralarında Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, İngiltere, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, İsviçre, Norveç, Kosova, Bosna Hersek, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’nın da bulunduğu 20 üye olmayan devlet başkanı da davet edildi.

Topluluk, ortak çıkarları ilgilendiren sorulara yanıt vermek, “siyasi diyaloğu ve işbirliğini teşvik etmek, Avrupa kıtasının güvenliğini, istikrarını ve refahını güçlendirmek” amacıyla 6 Ekim 2022’de Prag zirvesinde kuruldu. Ardından Haziran 2022’de Moldova’nın başkenti Kişinev’de yapılan ikinci zirveye Türkiye katılmadı.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun 4’üncü zirvesine, Brexit referandumunun ardından AB’den ayrılan İngiltere ev sahipliği yapacak.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG