Erişilebilirlik

Erdoğan "Suriye'ye Seyirci Kalamayız"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’de olupbitenlere karşı seyirci kalma lüksü bulunmadığını söyledi.
Erdoğan, AK parti grup toplantısında yaptığı konuşmada Suriye’de 2 bin 220’ü çocuk 30 bin kişinin öldüğünü, 6 bin kişini kayıp olduğunu belirterek BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluluğun hareketsizliğinin Suriye’ye katliama devam etme gücü verdiğini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de Suriye lideri Beşar Esad’ı tarihten ders almaya ve çok geç olmadan çekilmeye çağırdı.
Kahire’de Arap Birliği toplantısında konuşan Mursi, soruna çözüm getirmenin Arap ülkelerine düşen bir sorumluluk olduğunu ve Suriye değişim zamanı geldiğini söyledi.
Mursi, Kahire tarafından önerilen bölge ülkeleri dörtlüsünün Suriye krizini görüşmek toplanacağını da açıkladı. Dörtlü Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Mısır’dan oluşuyor.

Öteyandan muhalif eylemciler Suriye kuvvetlerinin Halep’te isyancıların kontrolündeki bölgeleri top ateşine tutarak yedisi çocuk 19 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.
Muhalif eylemciler isyancıların Irak sınırı yakınındaki bir askeri hava alanına saldırdığını ayrıca Türk sınırı yakınındaki İdlib’de Ebu Thuhur üssünden havalanan bir savaş jetini düşürdüğünü önesürdü.

BM Salı günü Ağustos ayında 100 bin Suriyelinin ülkeden kaçtığını, bunun geçen yıl ayaklanma başladığından beri kaydedilen aylık en yüksek sayı olduğunu bildirdi.
BM Mülteciler Dairesi sözcüsü Melissa Fleming komşu ülkelere sığınan Suriyeli mültecilerin toplam sayısının yaklaşık 235 bini bulduğunu açıkladı.
Fleeming Ağustos ayındaki göçü “mülteci olayında önemli bir tırmanma” olarak tanımladı.

Fleming bu açıklamayı yaparken Uluslararası Kızılhaç Örgütü başkanı Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. Kızılhaç yetkilileri, Peter Maurer’in Esad ile görüşmesinin 45 dakika sürdüğünü açıkladı, başka bilgi vermedi.
Suriye devlet televizyonu Esad’ın Maurer’e tarafsız ve bağımsız olduğu sürece Kızılhaç’ın çalışmalarını destekleyeceğini söylediğini bildirdi.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG