Erişilebilirlik

Erdoğan: "Türkiye'nin Nahçıvan'la olan bağlantıları çok daha güçlü hale gelecek"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile biraraya geldi. Erdoğan, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında bağlantıyı kuracak olan Zengezur Koridoru'nun üzerinde hassasiyetle durduklarını belirtti.

Erdoğan 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde iki tur halinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeniden göreve gelmesiyle, ilk yurtdışı ziyaretlerini KKTC ve Bakü'ye yapmış oldu.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, "Türkiye ve Azerbaycan iki kardeş ülke, iki devlet, tek millet anlayışıyla bugüne kadar yürüdük, bundan sonra da kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında bağlantıyı kuracak olan Zengezur Koridoru'yla ilgili olarak, "Gerek kara yolu gerek demir yoluyla atılacak adımla, Iğdır-Nahçıvan buralara gidiş konusunda, Türkiye'nin Nahçıvan'la olan bağlantıları çok daha güçlü hale gelecek. Ayrıca bu bağlantıların olması Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerin güçlenmesine vesile olacak" dedi.

Azerbaycan’ın lehine sonuçlanan 2020 Dağlık Karabağ Savaşı sonrası Ermenistan'la imzalanan ateşkes antlaşmasında yer alan Zengezur Koridoru, 9. madde gereğince Azerbaycan ile Nahçıvan özerk bölgesi arasında bağlantıyı kurmayı hedefliyor. Ermenistan topraklarından geçecek olan koridorun güvenliğini Rusya'nın görevlendirdiği birliklerin üstlenmesi planlanıyor.

Azerbaycan'ın Karabağ savaşlarından sonraki gelişimini dikkat çeken Erdoğan, "20 sene önceki Bakü'yü düşünüyorum ve şu anda da Karabağ'ı düşünüyorum. Bütün bunlarla süratle 30 yıldır bu Minsk Üçlüsü nasıl buraları oyaladı, bunu da görmenin talihsizliğini yaşıyoruz. Çok oyaladılar, adım attırmadılar" eleştirisinde bulundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki Minsk Grubu’nun üç eş başkanı ABD, Fransa ve Rusya. Erdoğan’ın eleştirdiği grup, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ sorunu için barışçı bir çözüm bulmalarını teşvik etmek için 1992’de kuruldu.

"Şuşa Başkonsolosluğumuzu açmaya hazırız"

Erdoğan, Dağlık Karabağ'daki Şuşa Başkonsolosluğu'nun açılışı konusunda da açıklama yaparak, "Şuşa Başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. Hakan (Fidan) Bey o konuda da hiç geciktirmeden Şuşa'daki Başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır" dedi

"Azerbaycan şu andaki mevcut nüfusuyla daha da ileri gidecek" diyen Erdoğan, "Benim nüfustaki planım, programım en az 3 (çocuk) diyordum ama Azerbaycan'da bunun en az 5 olması lazım" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi çalışmasından söz etti. Türkiye-Azerbaycan arasında bir üniversiteyi kurmanın artık geciktiğini belirten Erdoğan, "Artık bunu başaracağız. Böylece Azeri gençlerimiz Türkiye'ye rahatlıkla gelebilecekleri gibi Türk gençleri de aynı şekilde Azerbaycan'daki üniversitede okuma şansını elde edecekler" dedi.

Erdoğan, enerji, savunma, tarım ve hayvancılık, ulaştırma ve altyapı alanlarında da ortak çalışmaların süreceğine vurgu yaptı.

Enerji konusunda Erdoğan, "Gerek TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı), gerek TAP (Trans Adriyatik Boru Hattı) bu konuyla ilgili olarak yıllardır yapılan bir çalışma var. Bu çalışmanın detayını da bakan arkadaşlarımız ayrıca görüştüler. Bundan sonraki süreçte daha neler yapabiliriz bunun çalışmaları yapıldı. Avrupa özelikle Türkiye üzerinden alacakları bu gaz konusunda da çok telaşlılar ve bunun için devamlı ricada bulunmaktalar. Bu konuyla ilgili üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Bakü ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Sinan Oğan da eşlik etti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG