Erişilebilirlik

Erdoğan’a “Diktatör” Diyen Kaftancıoğlu Beraat Etti


CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sarf ettiği “Belki de dünya tarihinde bir ilki başaracağız. Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” sözleri nedeniyle yargılandığı davanın ikinci duruşmasında beraat etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 8 Mart’ta hazırlanan iddianamede, Canan Kaftancıoğlu hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyordu.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 günlük bölümü 12 Mayıs 2022’de Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi tarafından onanan Kaftancıoğlu, bu davadan da mahkum edilmesi halinde tutukluluk durumu oluşacaktı.

"14 Mayıs’tan itibaren birilerinin talimatıyla davaların açılmadığı süreçlere tanıklık edeceğiz"

Duruşma sonrası gazetecilere kısa bir değerlendirmede bulunan CHP İstanbul İl Başkanı, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde muhalefetin kazanması halinde yeniden hukukun üstünlüğünün tesis edileceğini söyledi.

Kaftancıoğlu, “Bugün seçime bir ay kala bir yandan sahada çalışırken bir yandan da böyle gelip mahkemelerde ifade verip çıkıyoruz. Burada bana beraat kararı verilmesinden ziyade, Mersin’de cezai ehliyeti olmayan bir kişinin ‘diktatör’ dediği için gözaltına alındığı bir iklimden, ülkeden ve adalet sürecinden bahsediyoruz. 14 Mayıs’tan itibaren bu ülkede hukukun üstünlüğünün sağlandığı, bütün yargı mensuplarının işlerini hukuk çerçevesinde yaptığı ve birilerinin talimatıyla davaların açılmadığı ve mahkemelerin gerçek anlamda işlerini yaptığı süreçlere hep birlikte tanıklık edeceğiz” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı dün akşam Kanal 7 ve Ülke TV’nin ortak yayınında rahatsızlanan ve bugünkü seçim programlarını iptal eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

İmamoğlu hala “siyasi yasak” riskiyle karşı karşıya

Kaftancıoğlu’nun beraat ettiği hakaret davasının bir benzeri ile karşı karşıya kalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Aralık 2022’de İstanbul 7'inci Asliye Ceza Mahkemesi’den görülen duruşmada 2 yıl 7 ay 15 gün hapse mahkum edilmişti.

Yargıtay’ın birinci derece mahkemenin verdiği cezayı onaması halinde İmamoğlu “siyasi yasaklı” olacak.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG