Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Elektrik ve Doğalgazda İndirim Açıklaması


ANKARA - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olacağını belirttiği geçen haftaki açıklamasının ardından bugün de elektrik ve doğalgaz faturalarında indirim yapılacağını söyledi.

Erdoğan, 14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler öncesinde farklı sosyal kesimlerle ilgili ekonomik koşulları iyileştirmeye yönelik açıklamalarda bulunuyor.

TBMM’de haftalık AKP grubu konuşmasında önce depremzedelere seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Seçim süreci sebebi ile değişen gündemin sizleri, sizlerin yaşadığı şehirlerdeki durumu, yapılan yardım ve destek çalışmalarını, kalıcı konut projelerini unutturmasına asla izin vermeyeceğiz. Birileri kendi heba ve hevesleri, hırsları giderek artan tehdit, nobranlık kokan şımarıklıkları içinde kaybolup gidedursun bizim kalbimiz de, elimiz de hep deprem bölgesi olacaktır. Hayatını kaybeden her bir vatandaşımızın acısını, evini kaybeden her bir insanımızın üzüntüsünü yeniden ayağa kalkmak için bekleyen şehirlerimizin mahsunluğunu asla aklımızdan çıkarmayacağız. Alt yapısı ve diğer tüm hizmetleri ile adeta yeni bir şehir gibi kurduğumuz geçici barınma merkezlerimizi yaygınlaştırmayı sürdüreceğiz. Her gün binlercesinin temelini attığımız kalıcı konutlarımızın inşaasına söz verdiğimiz şekilde inşallah bir yıl içinde bitecek şekilde hızla devam ediyoruz, devam edeceğiz.”

Elektrikte yüzde 15 ve doğalgazda yüzde 20 indirim

Erdoğan konuşmasında enerji fiyatlarında indirim yapılacağını da açıkladı. Cumhurbaşkanı, "Elektrikte tüm abone gruplarında Nisan ayından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz. Sanayicilerimizin kullandığı ve konut aboneliğine göre oldukça yüksek kalan doğalgaz tarifesinde, Nisan ayından itibaren yüzde 20 indirim yapıyoruz" dedi.


Madenlerde bin kişi istihdamı sözü

Erdoğan konuşmasının devamında, "Kamuya ve özel sektöre ait ocaklarda görev yapan 10 bin madencimiz deprem bölgesinde canla başla çalışarak milletimizin gönlünü kazandı. Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bin yeni madenci alarak madencilerimize şükranlarımızı ifade edeceğiz, hem de üretimi arttırarak ekonomimize katkı sağlayacağız" diye konuştu.

Korucu maaşı ve emekli ikramiyesi artışı

Emekli maaşı hamlesi gibi güvenlik korucularına yönelik de maaş iyileştirmesi açıklayan Erdoğan, "Güvenlik korucularımıza da bir müjdemiz olacak. Emekli maaşlarının alt sınırını 7 bin 500 liraya yükselten düzenlemeden önceki uygulamaya göre emekli oldukları için aylıkları düşük kalan yaklaşık 42 bin güvenlik korucumuzun da istifade etmesini sağlıyoruz" dedi.

Erdoğan, "Emeklilerimizin bayram ikramiyelerini de 2 bin liraya çıkardık. Hiçbir kesimi enflasyona ezdirmeme, kayıpları telafi etme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz" açıklaması da yaptı.

Bu arada Erdoğan konuşmasında Ankara-Sivas hızlı tren hattında seferleri başlatacaklarını da açıkladı.

Bilgin: "Enflasyon düşüyor"

Bilgin: "Enflasyon Düşüyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise AKP grubu öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, asgari ücret ile ilgili henüz bir artış yapılmasını öngörmediklerini söyledi.

Bilgin, "Asgari ücret bildiğiniz gibi 8 bin 500 lira olarak açıklandı. Enflasyon düşüyor. Temmuz ayında bu eğilim devam ederse, enflasyon düşüş eğilimi devam ederse asgari ücrette yeniden bir düzenleme yapılmaya ihtiyaç duyulmaz. Ama Temmuz'da o günkü şartlarla yeniden değerlendiririz" dedi.

Erdoğan ise, grup çıkışında soruları yanıtladı ve "Yapacağımız zamları yaptık. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam olacak" açıklamasında bulundu.

İsveç için tarih vermedi

Erdoğan İsveç İçin Tarih Vermedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Erdoğan, ayrıca İsveç'in NATO üyeliği konusunda ise "Onlardan beklediğimiz bazı şeyler var, onların yerine gelmesi lazım onlar yerine gelmeden olmaz" dedi.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG