Erişilebilirlik

Esat: “Savaşı Henüz Kazanmadık”


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, ülkesinin kendisini iktidardan düşürmek isteyen Batı’nın planlarını başarısız kıldığını, bununla birlikte ordusunun devam etmekte olan savaşı henüz kazanmadığını söyledi.

Batılı ülkeleri eleştiren Esat, bu ülkelerin muhalif gruplarla ilişkilerini kesmeden herhangi bir güvenlik işbirliğinin ya da Şam’da büyükelçiliklerin yeniden açılmasının söz konusu olamayacağını kaydetti.

Esat’ın bu mesajı, askerlerinin ülke genelinde kontrol ettikleri alanı genişlettikleri ve birçok ülkenin istifa etmesi yönündeki çağrılara son verdiği bir döneme denk geldi.

Televizyondan yayınlanan konuşmasında Esat, 6,5 yıldır devam etmekte olan savaşı kazanma yönünde işaretler olsa da savaşın devam ettiğini söyledi ve “nereye gidiyoruz ve zafer hakkında konuşma ihtimalinin gelmesi, bir başka mesele” dedi.

Konuşmasında, Rusya, İran,Hizbullah ve Çin’in desteğine de değinen Esat, bu desteğin savaş alanında kazanımlar sağladığını ve savaşın yükünü hafiflettiğini söyledi.

Esat, “Onların doğrudan yardımı, siyasi, ekonomik ve askeri, savaş alanında ilerlemeler sağlanmasını olanaklı kıldı ve savaşın kayıplarıyla yükünü azalttı” dedi.

Esat, Suriye’de Rusya’nın öncülüğünde çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasını da memnuniyetle karşıladı.

“Bu insiyatifin başarılı olmasında çıkarımız var” diyen Esat, güvenli bölgeler oluşturulması fikrine ise sadece ‘teröristlere’ gizleme sağlar gerekçesiyle karşı çıktı.

Esat, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerde ülkesinin doğuya bakacağını da kaydetti.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG