Erişilebilirlik

Esat’ın Umudu Soçi Görüşmeleri


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, muhalefet ve hükümet arasında Cenevre’de geçen hafta sona eren müzakerelerin ardından yaptığı açıklamada BM arabuluculuğuyla yapılan girişimin hiçbir sonuç getirmediğini söyledi. Esat’a göre bunun nedeni muhalefetin kimseyi temsil etmemesi ve neredeyse sözel bir oluşum olması. Esat, Rusya arabuluculuğunda Soçi’de yapılacak görüşmelerden ise daha fazlasını bekliyor.

Geçen hafta sona eren BM arabuluculuğundaki görüşmelerde Suriye’de neredeyse yedi yıldır süren iç savaşı sona erdirme konusunda ilerleme sağlanamamıştı. BM Suriye Temsilcisi, bu sonuçtan terörle mücadele dışında bir konuyu ele almayı reddeden Suriye hükümetini sorumlu tutmuştu.

Suriye muhalefeti uzun süredir Esat’ın yer almadığı bir geçiş süreci istediğini dile getiriyor. Hükümet ise bu seçeneği tartışmayı bile reddediyor.

Soçi’de alternatif Suriye görüşmeleri

Öte yandan Rusya, Cenevre’de yapılan görüşmelere alternatif Soçi kentinde yeni görüşmeler düzenlemeyi planlıyor. Rusya’nın Suriye’deki savaşa 2015’ten bu yana müdahale etmesi savaş alanında ibrenin Suriye hükümetinden yana dönmesine neden olmuştu.

Soçi’de yapılacak görüşmelerden umutlu olduğunu belirten Esat, bu görüşmelerde Suriye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olup olmadığı, ya da var olan anayasada değişikliğe gidilip-gidilmeyeceği konusunun ele alınacağını kaydetti. Esat, meclis seçimlerinin de tartışılmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Cenevre’deki ana muhalefet grubu, Soçi girişimini, uluslararası toplumun desteklediği barış görüşmelerini baltaladığı gerekçesiyle eleştiriyor.

Esat ise Cenevre’deki muhalefet delegasyonunu düşman dış güçlerin piyonu olarak nitelendiriyor.

XS
SM
MD
LG