Erişilebilirlik

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin eşine çekiçle saldıran kişiye 30 yıl hapis cezası


82 yaşındaki Paul Pelosi, Cuma günkü ceza duruşması öncesinde hakime yazdığı mektupta, baş dönmesi ve kafasında kalan metal bir plakaya ek olarak, denge sorunu yaşadığını ve sol elinde kalıcı sinir hasarı olduğunu söyledi.
82 yaşındaki Paul Pelosi, Cuma günkü ceza duruşması öncesinde hakime yazdığı mektupta, baş dönmesi ve kafasında kalan metal bir plakaya ek olarak, denge sorunu yaşadığını ve sol elinde kalıcı sinir hasarı olduğunu söyledi.

Federal savcılar, 2022 yılında eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin evine zorla giren ve kocasına çekiçle saldıran kişinin Cuma günü 30 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

David DePape, 28 Ekim 2022'de, o yılki Kongre seçimlerinden sadece bir hafta önce, Pelosi'nin San Francisco'daki evine siyasi amaçlı bir saldırıyla zorla girmişti. O sırada Temsilciler Meclisi Başkanı olan Pelosi Washington'daydı.

Savcılara göre QAnon olarak bilinen aşırı sağcı komplo teorilerinden etkilenen DePape, duruşmadaki ifadesinde niyetinin Pelosi'yi rehin almak olduğunu kabul etti.

44 yaşındaki DePape, evde Pelosi'nin kocası Paul ile yüz yüze geldi ve olay yerine çağrılan polis saldırganı etkisiz hale getirmeden önce kafasına çekiçle vurdu.

Pelosi’ye Saldırı Anının Görüntüleri Yayınlandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Jüri Kasım ayında DePape'ı federal bir memuru kaçırmaya teşebbüs etmek ve federal bir memurun birinci dereceden bir aile üyesine saldırmaktan suçlu bulmuştu.

82 yaşındaki Paul Pelosi, Cuma günkü ceza duruşması öncesinde hakime yazdığı mektupta, kafatasında kırıklar olduğunu ve kendisini etkilemeye devam eden diğer sorunlar yaşadığına dikkat çekti. Pelosi, baş dönmesi ve kafasında kalan metal bir plakaya ek olarak, denge sorunu yaşadığını ve sol elinde kalıcı sinir hasarı olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı seçilen ilk kadın olan Demokrat Nancy Pelosi de ayrı bir mektupla hakimi "çok uzun" bir ceza vermeye çağırdı.

DePape'ın eve girdikten sonra "Nancy nerede?" diye bağırdığının bildirildiğini kaydeden Pelosi, bunun 6 Ocak 2021'de o zamanki Başkan Donald Trump'ın destekçilerinden oluşan bir kalabalığın Başkan Joe Biden'ın seçimini iptal etmek için Kongre’yi bastığı sırasında bağırdıkları aynı soruyu yansıttığını kaydetti.

Savcılar, San Francisco federal mahkemesindeki ABD Bölge Yargıcı Jacqueline Scott Corley'den, ABD'de yasadışı olarak yaşayan Kanada vatandaşı DePape'i 40 yıl hapis cezasına çarptırmasını istemişti.

Adalet Bakanlığı mahkeme belgelerinde, DePape'ın bir terör suçundan hüküm giymemiş olmasına rağmen, işlediği suçların yine de bu tanıma uyduğunu, çünkü hükümeti "korkutma veya zorlama" yoluyla etkilemeyi amaçladığını savundu. Savcılar ayrıca DePape'in eylemlerinden dolayı pişmanlık göstermediğini söyledi.

DePape'ın mahkemece atanan savunma avukatı 14 yıl hapis cezası talep etmiş ve müvekkilinin saldırıdan önceki yıllarda kötü muamele gördüğ bir ilişki nedeniyle dengesini yitirdiğini söylemişti.

DePape halen Pelosi'nin evine zorla girme ve saldırıyla ilgili olarak cinayete teşebbüs dahil 13 yıldan müebbete kadar hapis cezası öngören ayrı suçlamalarla karşı karşıya ve suçsuzl olduğunu savunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG