Erişilebilirlik

Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi?


ABD Merkez Bankası’nın beklenen faiz artışı kararını VOA Türkçe’ye değerlendiren makro ekonomi uzmanı Altan Ergun, FED Başkanı Jerome Powell’ın verdiği bazı mesajların, beklentilerin dışında olduğunu söyledi.

Ergun, piyasaların 2023 yılında faizlerin düşürülmesi yönünde fiyatlandırmalar yaptığını bu nedenle Powell'ın beklentileri değiştirdiğini belirtti.

Powell’ın mesajlarına bakıldığında 2023’te de faiz arttırımlarının devam edeceğini yönündeki sinyallere dikkat çeken Ergun, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz rakamlarından geri adım atmayacağını, kısa vadede 2022’nin dördüncü ve 2023’ün ilk çeyreğinde makro verilerin negatif yönde olmasını beklediklerini kaydetti.

Jerome Powell’ın yüksek faizde daha uzun süre kalmak istediği değerlendirmesi yapan Ergun, enflasyonun yapısal olarak düştüğünün görülmek istendiğini, ekonomide ciddi bir yavaşlama olduğunu ve bunun şiddetini görmek için gelecek 3-4 aya bakılacağını belirtti.

1970’lerden beri en kısa sürede en fazla faiz artışının yapıldığını hatırlatan Altan Ergun, bu süreçte işsizliğin artmasına kesin gözüyle baktıklarını söyledi.

Ergun, ABD’de son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşan mortgage (konut kredisi) faizlerinin son yedi aydır ev satışlarının düşmesine neden olduğunu, ev fiyatlarında yüzde 60 ile 70’lere varan düşüşler beklediğini kaydetti.

"Jerome Powell Beklentileri Değiştirdi"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:10:30 0:00

Peki bu ekonomik iklimde yatırımcılar kendilerini nasıl koruyabilir? Dahası Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde FED’in faiz kararından yatırımcılar hangi adımlarla kendilerini koruyabilir?

Ergun’a göre dolarda kalmak birçok yatırımcının tercihi olacak. Ergun bunun nedenini, Avrupa’nın krize girmesi ve İngiltere ekonomisini sübvanse edebilmek için ciddi paralar harcaması sonucu doların güçlü kalmasına kesin gözüyle bakılmasıyla açıkladı.

Ergun bu nedenle de yatırımcıların dolarda kalarak doğru bir pozisyon alacaklarını düşündüğünü söyledi; altının da bu zaman diliminde iyi bir yatırım olacağını belirtti.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG