Erişilebilirlik

FED'in Kadın Başkanı Yellen Kolları Sıvadı


FED'in Kadın Başkanı Yellen Kolları Sıvadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

FED'in Kadın Başkanı Yellen Kolları Sıvadı

Amerika Merkez Barkası FED'in ilk kadın başkanı ekonomi profesörü ve bankanın eski başkan yardımcısı Janet Yellen'ın hedefi, ekonomiyi canlandırmak, işsizlik oranını düşürmek ve enflasyonu kontrol altında tutmak

Amerika Merkez Bankası’nın yeni başkanı Janet Yellen, ekonomiyi canlandırmak, işsizlik oranını düşürmek ve enflasyonu kontrol altında tutmakla meşgul. Yellen, dünyanın en güçlü bankacılarından ve en önemli kadınlarından biri. Merkez Bankası’nın yeni başkanı, ekonomiyle ilgili sorun ve politikalara ilişkin daha iyi iletişim sağlanmasının ekonomiye faydası olacağını söylüyor.

Merkez Bankası Başkanı Yellen, Kongre’yi, enflasyonu tetiklemeden ekonomik iyileşmeyi hızlandırma ve istihdamı arttırma çabaları konusunda bilgilendiriyor.

Yellen, uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmak için tahvil alımı programında çok hızlı şekilde azaltmaya gitmediklerini söylüyor.

Ekonomi profesörü, eğitim ve iletişim becerilerini birarada kullanıyor: ”Para politikaları, kamuoyunun Merkez Bankası’nın neleri, nasıl yapmaya çalıştığını anladığı zaman çok daha etkilidir.”

Başkan Obama, Merkez Bankası’nı yönetecek ilk kadın olan Yellen’ı aslında biraz da sıradan insanlara hitap edebildiği için seçti.

”Çok sayıda Amerikalı iş bulamıyor, faturalarını ödeyemeyecekleri, ailelerine bakamayacakları için kaygılanıyor.”

Obama, Yellen’ın azimli, güçlü ve becerikli olduğunu söylüyor:

”Yellen, emlak balonunun patlayacağı, finans sektöründe sorunlar yaşanacağı, ekonomik gerileme riski olduğu uyarısını herkesten önce yapmıştı.”

Yellen, eski FED Başkanı Ben Bernanke’den sonra Merkez Bankası’nın iki numaralı ismiydi. Merkez Bankası’nın San Francisco biriminin başkanlığını da yapmış olan Yellen aynı zamanda Beyaz Saray ekonomi danışmanıydı.

Ekonomi profesörü ve araştırmacı olan Yellen, California Üniversitesi Berkeley kampüsü ve diğer birçok saygın üniversitede ders verdi.

Yellen’ı yıllardır tanıyan bir akademisyen, başkalarının fikirlerine kulak verdiği, insanları rahatlattığı, Berkeley’e dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerinden çok şey öğrendiği için Merkez Bankası Başkanı olarak çok başarılı olacağını söylüyor.

Berkeley’den Profesör Jim Wilcox, Yellen’ın gergin toplantıların havasını yumuşatmak için mizaha başvurduğunu anlatıyor:

”Yellen’ın çok iyi bir espri anlayışı var. Kendisi bir şaka yapmaktan çok başkalarının şakalarına güler. İyi şakadan anlar, tadını çıkarır.”

Ekonomi, Yellen ailesinin içine işlemiş. Janet Yellen’ın eşi Nobel ödüllü bir iktisatçı, oğlu ise kendisi gibi ekonomi profesörü:

”Eşim George ve oğlum Robert’a çok teşekkür ediyorum. Onların sevgi ve desteği olmadan bu önemli görevi üstlenemezdim.”

Amerikan ekonomisinin kırılganlığı ve Washington’daki siyaset düğümü arasında kalacak olan Yellen’ın yeni görevinde hem ailesinin desteğine hem de kendi becerilerine ihtiyacı olacak.
XS
SM
MD
LG