Erişilebilirlik

Filistin Tarafı Amerika'ya Öfkeli


Kudüs yakınlarındaki Maale Adumim yerleşim yerindeki inşaatlarda Filistinli işçiler çalıştırılıyor

Filistinli yetkililer, İsrail’le aralarında doğrudan görüşme başlatma girişiminde bulunan Amerika’yı yetersizlikle suçladı.

Amerikan yönetimi dün Batı Şeria’daki yerleşim inşaatlarını durdurması konusunda İsrail’i ikna edemediğini açıklamıştı. Filistinliler doğrudan görüşmelerin devam etmesi için inşaatların durdurulmasını şart koşuyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İsrail’in yerleşim inşaatlarına geçici yasak getirmesinin, doğrudan görüşmeleri yeniden başlatma gerekçesi olduğuna inanmadıklarını söyledi. Bakanlık, Ortadoğu’da iki devletli çözüm için çabaların devam ettirileceğini, ana konular üzerinde bir çerçeve anlaşmasına varılması hedefinden vazgeçilmediğini bildirdi.

Bu arada Katar haber ajansı QNA, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın barış görüşmeleriyle ilgili olarak Amerika’dan bir mektup aldığını bildirdi. Aajnsa göre, Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, Abbas’ın mektuba yanıt vermeden önce Filistin yönetimi yetkilileri ve Arap Birliği’ne danışacağını açıkladı.

İsrailli ve Filistinli görüşmecilerin, gelecek hafta ayrı ayrı Washington’a gelerek Amerikalı yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG