Erişilebilirlik

Florence'ın Neden Olduğu Can Kayıpları Artıyor


Amerika’nın doğu kıyılarını vuran Florence kasırgasının boyutu ve tahribatın büyüklüğü haftasonunun ardından ortaya çıktı. Kasırgada can kaybı 23'e yükseldi. En az 900 kişi de mahsur kaldıkları bölgelerden kurtarıldı.

Kasırgadan en çok etkilenen bölgelerden biri Kuzey Carolina eyaletinin Wilmington kenti. Kasırgayla gelen yağış yüzünden suyun yükselmesiyle kentin eyaletin geri kalanıyla bağlantısı kesilmiş durumda. Su seviyesi kentte o kadar yüksek ki Wilmington eyalette “ada” olarak niteleniyor. O nedenle 120 bin kişinin yaşadığı kente havadan uçakla gıda ve su yardımı yapılması planlanıyor. Kentte sel suyu içinde mahsur kalan 400 kişi kurtarıldı.

Bölgede gelecek 2 günde de su baskınları bekleniyor. Yetkililer “Buraya gelmeyin. Yolları su bastı. Wilmington’a giriş yok. Evinize dönmenizi biz de istiyoruz ama henüz değil” sözleriyle kente gelmek isteyenleri uyardı. Florence kasırgası Kuzey ve Güney Carolina'ya geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana 91 cm yağmur bıraktı. Yetkililerse sel konusunda halkı uyarmaya devam ediyor. Bölgedeki nehirlerdeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Bazı bölgelerde barajların taşma riski var. Ulusal Meteoroloji Servisi'nin hava durumu uzmanlarından Zach Taylor, "Toprak suyu iyice içine çekti. Daha fazla yağmuru absorbe edemez. O nedenle yağışla gelen bu su ne yazık ki bir yerlere gitmek zorunda" diye konuştu.

Florence kasırgasında ilk can kaybı haberi Cuma günü Wilmington’dan gelmişti. Bir anne ve yedi aylık bebeği büyük bir ağacın evlerinin üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Haftasonu can kayıplarının devamı geldi. Son olarak 1 yaşında bir çocuk annesiyle birlikte kaçmaya çalışırken sel suyuna kapılarak hayatını kaybetti.

Kasırga yüzünden en az 600 bin hane elektriksiz kalmış, bazı bölgelerde halk kasırga öncesinde aldığı jeneratörleri kullanmaya başlamıştı. Bir kişi jenaratörü çalıştırmaya çalışırken hayatını kaybetti. 3 kişi de kasırga kaynaklı trafik kazalarında hayatını kaybetti.

Wilmington’da kent sakinleri su ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dükkan ve restoranların önünde saatlerce bekledi. Bazı dükkanların önünde polis nöbet tutarak, tek seferde 10 kişinin içeri girmesine izin verdi. Yetkililer bölge halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak için havadan gıda ve su yardımı yapacak.

Okyanus üzerinden kategori 4’te ilerleyen ancak daha sonra şiddeti tropik fortınaya gerileyen Florence kasırgası vurduğu bölgeye uzun sürede çok miktarda yağış bıraktığı için tehlike hala devam ediyor. Yağışın dağlık alanlara ulaşmasıyla toprak kaymalarının görülmesinden endişe ediliyor.

Kasırgadan en çok etkilenen yerlerden biri de New Bern kenti. Bölgede hasar büyük. Yardım görevlileri şişme botlarla kurtarma operasyonlarını yürütüyor. Görevliler cep telefonu uygulaması ile zor durumda olan ve mahsur kalan insanlara ulaşıyor. 30 bin kişinin yaşadığı New Bern kasabasında 455 kişi kurtarıldı. Kurtarma operasyonlarında helikopterler de devrede.

New Bern kenti de Florence kasırgasından en çok etkilenen bölgelerden. Mahsur kalan 455 kişi kurtarıldı. Bölgede kiliseler, iş yerleri ve evler tamamen suyla çevrili durumda. Amerikan Savunma Bakanlığı’na göre, yaklaşık 13 bin 500 askeri personel kasırgada yardım çalışmalarına katılıyor.

Başkan Trump’tan da kasırgada görev yapan arama kurtarma ekiplerine övgü geldi. Trump Twitter’dan paylaştığı mesajında “Federal acil durum görevlileri, polis ve müdahale ekipleri çok çalışıyor. Fırtına yavaş yavaş geri çekilirken daha da vites yükseltecekler. Son derece profesyoneller” diye yazdı.

İş yerlerine “fırsatçılık” uyarısı

Florence kasırgası sebebiyle Kuzey Carolina eyaletinde acil durum ilan edilmesiyle birlikte eyalette kasırga sebebiyle fiyatlarda ani artışın önüne geçen yasa da yürürlüğe girdi. Yasa eyaletteki iş yerlerinin gıda, su ya da otel odası gibi ürün ve hizmetlerde fiyat artışı yapmamasını öngörüyor. Ancak Kuzey Carolina yetkilileri şu ana kadar kendilerine 500’den fazla şikayet ulaştığını belirtiyor. Yetkililer bölgede bulunan otellerin bulundukları alanları tahliye edenlerden normal fiyatın üzerinde para talep edildiğini söylüyor.

Söz konusu yasa eyalette acil durum kalkana kadar söz konusu yasa geçerli olacak. Yetkililer, afet koşullarında müşterilerden normal ücretin üzerinde ücret talep eden iş yerlerinin yasayı ihlal ettikleri her durum için 5 bin dolar ceza ödemek zorunda kalabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

XS
SM
MD
LG