Erişilebilirlik

Fransa’dan Musul Konferansı Çağrısı


Musul'a ilerleyen Peşmergeler'e ait zırhlı araçlar
Musul'a ilerleyen Peşmergeler'e ait zırhlı araçlar

Irak ve Kürt birlikleri, Musul’un kuzeyindeki birkaç köyü ele geçirdikten sonra kente doğru ilerleyişlerini sürdürüyor.

Bu arada Fransa Musul konusunda uluslararası bir toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi’yle birlikte Musul’daki sivilleri korumak, insani yardım sevkiyatını düzenlemek ve IŞİD’ten geri alınan bölgelerin idaresiyle ilgili soruları ele almak üzere 20’den fazla ülke ile uluslararası kuruluşu bir araya getiren bir konferans üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Yıldırım: 'Uçakların operasyona katılması konusunda ilke olarak anlaştık'

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, Türk uçaklarının da Musul operasyonuna katıldığı yolundaki açıklamasından geri adım attı.

Konuya açıklık getirmesi istendiğinde, Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, “ilke olarak” Türk uçaklarının operasyona katılması konusunda bir anlaşma olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı, Yıldırım’ın, Türk uçaklarının “gerekli olması durumunda” operasyona katılacağını söylediğini duyurdu.

Türk uçaklarının operasyona katılıp-katılmadığı sorulduğunda Yıldırım, operasyonun detaylarını bilmediğini, ama asıl önemli konunun koalisyonun bir parçası olmak olduğunu söyledi.

'Yeni göç olabilir' uyarısı

Öte yandan BM, Musul’dan her an yeni bir göç akını başlamasını bekliyor.

Bununla birlikte, BM İnsani Yardımlar Koordinatörü’nün Sözcüsü Jens Laerke, “Henüz büyük bir kaçışa tanık olmadık” dedi.

BM yetkilileri IŞİD’in kimyasal silahlara başvurması veya sivilleri sivil kalkan olarak kullanmasından da endişeleniyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Iraklı bir delegenin bu hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Özbekistan’da bulunan Bakan Çavuşoğlu, heyetin Ankara’ya en erken Perşembe günü gelebileceğini söyledi. Heyet, Başika kampındaki Türk askerlerinin durumuyla ilgili gerginliği ele alacak.

Türkiye ve Irak Başika krizini diplomatik heyetlerle görüşme yoluyla çözme yolunu seçerken, Şii lider Mukteda El Sadr yanlısı binlerce Iraklı, Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği binası önünde toplanarak, askerlerin Başika’dan çekilmesini istedi.

Göstericiler, “İşgalci, ülkeyi terk et” şeklinde sloganlar attı.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG