Erişilebilirlik

Fransa Ortadoğu Barış Konferansı Düzenleyecek


Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe

Fransa, Amerika ve İsrail’in bazı kaygılarına rağmen önümüzdeki hafta bir Ortadoğu barış konferansı düzenlemeye hazırlanıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, ülkesinin bu girişim üzerinde çalıştığını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde olumlu gelişmeler beklediklerini söyledi.

Juppe, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın toplantıya şimdiden sıcak baktığını, İsrail’den de yakın bir zamanda yanıt beklediklerini belirtti.

Öneriye soğuk bakan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu tarz yeni toplantıların tarafları doğrudan barış görüşmesine yeniden döndürmeyi amaçlaması gerektiğini açıkladı.

Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Eylül ayı toplantısında üye devletlerden, yeni kurulacak Filistin devletini tanımalarını istemeye hazırlanıyor. Fransa Dışişleri Bakanı Juppe, düzenleyecekleri barış konferansının bu durumun yaratabileceği krizi önleyebileceğini savunuyor. Amerika ve İsrail, Filistin tarafının Birleşmiş Milletler nezdindeki tek yanlı girişiminin bölgede gerginliği daha da arttıracağına işaret ediyor.

XS
SM
MD
LG