Erişilebilirlik

Fransa’da Eski Bakana Yolsuzluk Soruşturması


Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hakkında birçok soruşturma açılan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin en yakın çalışma arkadaşı İçişleri eski Bakanı Claude Gueant, açıktan yüksek miktarda para aldığı iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltı, pek çok yolsuzluk dosyasında adı geçen eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin siyasete dönüş planlarına ağır darbe vurdu.

İfade vermek için Mali Şube’ye çağırılan İçişleri eski Bakanı Gueant, yine Sarkozy’nin yakın kurmaylarından Emniyet Genel Müdürü Michel Gaudin ile birlikte gözaltına alındı. Eski Bakan ve Emniyet Müdürü, 2002-2004 yılları arasında, usullere aykırı, kaynağı belli olmayan nakit para almakla suçlanıyor. Paris Adliyesi geçtiğimiz Haziran ayında Gueant’a açıktan verilen ve hesabına aktarıldığı tespit edilen nakit paralar hakkında soruşturma başlatmış, Gueant’a her ay, “soruşturma ve gözetim maliyetleri” adı altında açıktan 10 bin Euro ödendiğini ortaya çıkarmıştı.

Sarkozy dönemi hedefte

Gueant’ın gözaltına alınmasına neden olan olaylar zinciri, Sarkozy’nin İçişleri Bakanlığı dönemine kadar uzanıyor. Gueant’ın Sarkozy’nin kabine müdürü iken sözkonusu parayı aldığı belirtiliyor. Eski İçişleri Bakanı’na yakın isimler, Gueant’ın yolsuzluk yapmadığını, bu parayı prim dağıtmak için, özellikle Sarkozy’nin korumalarını ödüllendirmek için kurulan özel bir ‘ödüllendirme sistemi’ için kullandığını öne sürüyor. Ancak Claude Gueant’ın adı, Sarkozy’nin seçim kampanyası yolsuzluğundan, devrik Libya lideri Kaddafi’den çantalarla alındığı iddia edilen paralarla ilgili, Sarkozy’ye atfedilen pek çok skandalda geçiyor. Mali şube hakimleri, Gaudin’ı tüm gün sorguladıktan sonra akşam saatlerinde bırakırken, Gueant’ın sorgusu devam etti. Fransa’da zorunlu gözaltı süresi 24 saat, gerek görülmesi durumunda bir 24 saat daha eklenebiliyor.

Claude Gueant, daha önce de banka hesabına İsviçre’den 35 bin Euro, 20 bin Euro gibi yüklü miktarlarda paralar aktarıldığı tespit edilmiş, Gueant bu paraların tablo satışından geldiğini açıklamıştı.
XS
SM
MD
LG