Erişilebilirlik

Gazze'de İsrail Hava Saldırıları Sürüyor


Beyt Lahiye kasabasında hava saldırısında yıkılan bir evin enkazını kaldırmaya çalışan Filistinliler

Gazze’ye düzenlenen İsrail hava saldırılarında en az beş Filistinli ölürken görgütanıkları İsrail savaş uçaklarının Beyt Lahiya kasabasında dört evi bombaladığını bildirdi.

İsrailli yetkililer sınır kasabasının İsrail’e yönelik roket saldırılarında kullanıldığını söylüyor.

Filistinli hastane yetkililer hava saldırısında iki kadınla bir kızın öldürüldüğünü açıkladı. Kasaba sakinleri bombalanan evlerden birinin bir Hamas üyesine ait olduğunu söylüyor.

Gazze’de diğer İsrail hava saldırılarında da iki Filistinlinin öldüğü bildiriliyor.

İsrail ordusu Pazartesi günü iki camiyi de hedef alan 16 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Bu arada Başbakan Benyamin Netanyahu Gazze halkını Hamas militanlarının üslendiği yerleri vurulacakları uyarısında bulunarak hemen terketmeye çağırdı. Netanyahu İsraillilerden çatışmaların Eylül’de de sürmesi olasılığına hazır olmalarını istedi.

Netanyahu bu açıklamayı Pazar günü bir İsrail hava saldırısında çok katlı bir Gazze apartman binasının tümüyle yıkılmasından sonra yaptı.

İsrail ordusu yaklaşık 20 kişinin yaralandığı saldırı öncesi bina sakinlerine tahliye çağrısı yaptığını bildirdi.

Cumartesi günü de yedi katlı bir apartman binası İsrail hava saldırısında yıkılmıştı. İsrail binada Hamas’ın bürolarının bulunduğunu bildirmişti.

Öteyandan Mısır, İsrail ve Filistinlileri kalıcı bir ateşkes anlaşmasına varma amacıyla Kahire’deki dolaylı görüşmelere dönmeye çağırdı.

Filistinli yetkiler bu çağrıyı dikkate alacaklarını bildirse de, İsrail’den henüz bir yanıt gelmedi.

Birleşmiş Milletler, 8 Temmuz’dan bu yana devam eden İsrail operasyonlarında 2 bin 100 Filistinlinin öldüğünü bildiriyor. Ölenlerin 500’e yakını çocuklar. İsrail ise 64 asker ve 4 sivil kaybetti.

XS
SM
MD
LG