Erişilebilirlik

Göçmenler Amerika'ya İlerliyor: Sınıra 5200 Ek Asker


Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce göçmen Amerika-Meksika sınırına doğru ilerliyorlar

Honduraslı göçmen grubu Amerika’ya doğru yollarına devam ederken, Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon, sınır devriyelerine yardımcı olması amacıyla, 5 bin 200 askeri, Meksika sınırına gönderiyor.

Amerika Kuzey Kuvvetleri Komutanı General Terrence O’Shaughnessy yaptığı açıklamada, “Sınır güvenliği ulusal güvenlik demektir” ifadelerini kullandı.

General O’Shaughnessy, halen sınır bölgesine sevk edilmiş olan 2 bin 100 ulusal muhafıza ek olarak 5 bin 200 askerin daha sınıra gönderileceğini söyledi.

Sınır ve Gümrük Muhafaza Şefi Kevin McAleenan da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 3 bin 500 kişinin Meksika’dan Amerika sınırına doğru ilerlediklerini söyledi.

Öte yandan yaklaşık 3 bin kişilik ikinci bir grup da Guetamala-Meksika sınırına yaklaşmış durumda.

Bu gruptan bazı kişiler de Meksika polisinin engelleme çabalarına karşın aradaki nehri geçerek Meksika’ya geçmeyi başardı.

McAleenan, Amerika sınırından geçmeye çalışan kişilerin tutuklanacağını ve sığınma başvurularının kanunlar çerçevesinde değerlendirileceğini belirtti. McAleenan ayrıca gözaltına alınan kişilere yasalara ve insan haklarına uygun şekilde muamele edileceğini söyledi.

Sınır ve Gümrük Muhafaza Şefi, kalabalık grup halinde hareket etmenin bir ayrıcalığı olmayacağını ve bunun da yasal bir yol olmadığını ve ekstra bir güvenlik sağlamadığını söyledi. McAleenan, Amerika’da mahkemelerin genelde sığınma başvurularını reddettiğini hatırlattı ve Meksika’nın bu kişilere sunduğu, sığınma ve çalışma hakkını hatırlatarak, bunun önemli bir imkan olduğunu belirtti.

McAleenan, Amerika’nın her gün, çoğu insan kaçakçılarının kötü muamelesine maruz kalan 1900 civarında kişiyi sınırda gözaltına aldığını da vurguladı.

Başkan Donald Trump da konuyla ilgili Twitter’dan son derece sert bir mesaj verdi ve “Bu, ülkemizin işgali anlamına geliyor ve ordumuz sizi bekliyor” diye yazdı.

Başkan Trump bir kez daha herhangi bir kanıt ortaya koymamasına karşın, gelen kişiler arasında son derece kötü insanların ve çete üyelerinin bulunduğunu ileri sürdü.

Trump ayrıca grubun içerisinde Ortadoğuluların da bulunduğunu söyledi.

Dünyanın uyuşturucu ve suç çeteleri açısından en tehlikeli ülkelerinden biri olan Honduras’tan bir grup göçmen, bu ayın ilk haftasında Amerika’ya doğru yola çıkmışlardı.

Bu kişilerin büyük çoğunluğu, ülkedeki şiddet olayları ve işsizlik dolayısıyla kendileri ve çocukları, Amerika’ya ulaşmaya çalışıyorlar.

Başkan Trump, Amerika’ya gelmek isteyen kişilerin bunu yasal yollardan yapması gerektiğini söyledi.

Ancak buna karşın adlarının açıklanmasını istemeyen bazı Amerikalı yetkililer haber kuruluşlarına, Beyaz Saray’ın ulusal güvenliği gerekçe göstererek sığınma başvurularının reddedilmesi konusunda ciddi bir çalışma yürüttüğünü söylüyorlar.

Göçmenlik avukatları henüz alınmış bir karar olmamasına karşın, yönetimin bu şekildeki bir hamlesinin hızla yargıya taşınacağını söylüyorlar.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi de Washington’a şiddet ve zulümden kaçan kişilere sığınma hakkı tanınması çağrısında bulunuyor.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi Sözcüsü Andrej Mahecic, “Küresel olarak yapmamız gereken zulümden, şiddetten kaçan insanlara, mülteci statüsü ve belirlenmiş prosedürler kapsamında, erişim ve koruma sağlamaktır. Eğer bu insanlar zulüm ve şiddetten kaçarak Meksika’ya geliyorlarsa bu kişilere Meksika’ya sığınma hakkı sistemine, eğer Amerika’ya giriyorlarsa, Amerika’ya sığınma hakkı sistemlerine erişim hakkı sağlanmalıdır” dedi.

XS
SM
MD
LG