Erişilebilirlik

Güney Sudan'daki Referandum Gözlemciler Tarafından Onaylandı


Güney Sudan'daki Referandum Gözlemciler Tarafından Onaylandı

Güney Sudan’daki referandumu izleyen uluslararası gözlemciler, halkoylamasının meşru şekilde yapıldığını ve çoğunluğun bağımsızlık yönünde oy kullandığının neredeyse kesinleştiğini bildirdi.

Amerika eski başkanı Jimmy Carter’ın idare ettiği gözlemciler heyetine göre, oy kullanma işlemleri uluslarası standartlara ve demokratik temellere uygun şekilde yapıldı. Heyet, bağımsızlık yönünde oy kullananların çoğunlukta olduğunu ve Sudan’ın bundan böyle Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrılacağını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Sudan’da yapılan referandumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Clinton yazılı yaptığı açıklamasında, Kuzey ve Güney’deki liderleri övdü; halkın özgürce ve korkusuz bir şekilde oy kullanması için gereken ortamın yaratılmasından memnunluk duyduğunu bildirdi.

Bir hafta süren oy kullanma işlemlerinin ardından, resmi sonuçların Şubat ortasında açıklanması bekleniyor.

Sudan’da kuzeydeki Müslüman yönetim ile güneydeki Hristiyanlar arasında 25 yıla yakın süren iç savaş, 2005’te varılan barış anlaşmasıyla sona ermişti. O anlaşmada yer alan şartlardan biri de Güney Sudan’da bağımsızlık için bir halkoylaması yapılmasıydı.

XS
SM
MD
LG