Erişilebilirlik

Halep’in Doğusunu Terkeden Yüzlerce Erkek Kayıp


Halep’in Doğusunu Terkeden Yüzlerce Erkek Kayıp
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Birleşmiş Milletler, Halep’in doğusunu terkeden yüzlerce erkeğin kaybolduğunu belirtti. Bu, rejim güçlerinin kayıplara kötü muamelede bulunduğu konusundaki endişeleri artırıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözcüsü Rupert Colville, ayrıca esiden El Nusra cephesi olarak bilinen Jabhat Fatah el-Sham (Şam Kurtuluş Cephesi) ile Abu Amara Taburu adlı silahlı grupların geçen hafta kendilerinden bölgeyi terketmelerini isteyen sivilleri rehin alıp öldürdüklerini söyledi. Ölü sayısı tam olarak bilinmiyor.

Colville, “Rejim güçleri kentin kuzeyinden doğuya doğru ilerledikçe silahlı grupları destekleyen sivillere karşı intikam saldırıları düzenlediklerine dair duyumlar alıyoruz, erkeklerin kadın ve çocuklardan ayrıldığına dair haberler de geliyor,” dedi.

Colville, “Yüzlerce erkeğin rejim kontrolündeki bölgelere geçtikten sonra kaybolduklarına dair endişe verici suçlamalar alıyoruz, ailelerdeki 30 ila 50 yaşları arasındaki erkeklerden 10 gündür haber alınamıyor,” dedi. Colville, erkeklerin sivil olup olmadıklarının da net olmadığını kaydetti.

Colville, “Keyfi tutuklamalar ve zorla ortadan kaybolmalar nedeniyle bu insanların akıbetleri konusunda endişe içindeyiz, biri alarm zillerini çalmalı, bazıları ölmüş olabilir, zorla tutuklanıp bir yerlere götürülmüş olabilirler,” dedi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden üst düzey bir yetkili, 1 Aralık’ta Reuters’a yaptığı açıklamada Halep’in doğusuna geçen ve tutuklananlarla görüşebilmek için rejim ile temas halinde olduklarını söylemişti.

Colville, muhaliflerin, sivillerin güvenli yerlere kaçışlarını engellediği kanıtlanırsa bu savaş suçu olabilir, siviller savaşan taraflar arasında kalmış durumda,” dedi.

Colville, onbinlerce kişinin kentin doğu kesimini terkettiğini, bununla birlikte hala 100 bin sivilin Halep’in doğusunda olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG