Erişilebilirlik

Hamas AB Terör Örgütü Listesinde Kalacak


Avrupa Birliği’nin en üst düzey mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Hamas’ın AB terör listesinde kalması gerektiğine karar verdi. Avrupa Adalet Divanı, alt mahkemenin böyle bir karar almaması gerektiğine hükmetti ve yeniden değerlendirilmesi için alt mahkemeye gönderdi.

Avrupa Birliği Hamas’ı resmi olarak 2001’de terör listesine almıştı. Ancak karar 2014’te bir Avrupa Birliği mahkemesinde 2014’te usulen kaldırılmıştı.

Avrupa Birliği de 2014 kararının yanlış olduğunu belirterek temyize gitmişti. Avrupa Adalet Divanı, itirazı haklı buldu. 2014 kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten mahkeme, bu süreçte Hamas’ın varlıklarının dondurulmasının süreceğini kaydetti.

Mayıs ayında Hamas, pozisyonunu yumuşatmak için yeni bir politika açıklamıştı. Hamas, İsrail’le yan yana bir Filistin devletini kabul ettiğini kaydetmişti.

Hamas aynı zamanda, İsrail işgaline karşı silahlı mücadelesine devam edeceğini kaydetmiş, bunun işgale karşı olduğunu, Yahudilere karşı olmadığını kaydetmişti.

Adalet Divanı’nın kararına Hamas ya da İsrail cephesinden hemen bir tepki gelmedi. Avrupa Yahudi Kongresi ise kararı olumlu karşıladı.

Çarşamba günü görülen bir başka terör listesi davasında da, Avrupa Adalet Divanı, Sri Lankalı Tamil Kaplanları grubunu terör listesinden çıkardı. Tamil Kaplanları 2006’da terör listesine alınmış, 2009’da Sri Lanka güçleri tarafından yenilmişti.

XS
SM
MD
LG