Erişilebilirlik

Havaalanları Salgınların Yayılmasında Önemli Rol Oynuyor


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü uzmanları tarafından yapılan bir çalışma, havaalanlarının bulaşıcı hastalık ve salgınların yayılmasındaki rolünü araştırdı. Araştırmaya göre New York, Los Angeles ve Honolulu havaalanları hastalıkların yayılmasında diğerlerinden daha fazla rol oynuyor.

Havaalanları ve uçaklar sadece yolcuların değil, bulaşıcı hastalıkların taşınmasında da rol oynuyor.

Yolcu Yatta Montrell, “Aşı yaptırıyor, anti bakteriyel sabun kullanıyorum,” şeklinde konuşuyor.

Yatta Montrell, Los Angeles’tan Hong Kong ve Malezya’ya sıkça seyahat ediyor. Her uçuşta da hastalık kapmaktan korkuyor: “Her zaman tedirginim.”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne göre Amerika’daki bazı havaalanları bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayılmasına sebep oluyor.

Havaalanlarındaki trafik yoğunluğunu, uzun ve aktarmalı uçuşların sayısını ölçen araştırma, New York’taki Kennedy ve Los Angeles’taki LAX havaalanlarının bu konularda en yüksek değerlere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacı Ruben Juanes’a göre, daha küçük olan Honolulu’daki havaalanının salgın hastalıkları yaymakta üçüncü sırada yer almasıysa şaşırtıcı: “Honolulu havaalanı okyanusun ortasında. Doğal olarak da her uçuş uzun mesafeli ve hasta yolcuları kilometrelerce uzağa çok hızlı şekilde taşıyor. Aktarmaların sayısı az olsa da bunların birçoğu Asya veya Kuzey Amerika’ya olan en kalabalık uçuşlar.”

Araştırma uçuş mesafesi ve aktarma süreleri gibi ayrıntıları da dikkate alıyor.

Güney California Üniversitesi tıp profesörü Thomas Valente’ye göre bu araştırma, havaalanlarının salgın hastalıkları diğer toplu taşıma alanlarından daha kolay yaydığını gösteriyor: “Havaalanları insanların yer değiştirmesini sağlıyor. Ayrıca yolcular uçakların kalkmasını veya inmesini beklemek için birbirlerine çok yakın oturarak zaman geçiriyor.”

Bazen bir yolcu çok uzaklardan gelen bir hastalığı kapabiliyor.

Valente, “Havaalanları salgınların artmasına yol açmakla kalmayıp dünyanın başka bölgelerinde görülen hastalıkların tüm dünyaya yayılma riskini de arttırıyor,” şeklinde konuşuyor.

Güney Californiya Üniversitesi’ne bağlı Dünya Sağlık Enstitüsü’nün başkanı Jonathan Samet, “Birçok hastalık sadece mikrop taşıyan yerlere dokunmakla bulaşıyor. Dolayısıyla uçaklardaki tuvaletler, kapı kolları bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli rol oynuyor,” şeklinde konuşuyor.

Sağlık uzmanları, uçaklarda veya havaalanlarında sıkça el yıkamanın hastalıkların bulaşmasını önleyebileceğini söylüyor.

Araştırmacı Ruben Juanes’e göre bu çalışma, yeni bir salgın ortaya çıktığında hastalığın nasıl yayılacağını tahmin edip, önlem almaya yarayabilir.
XS
SM
MD
LG