Erişilebilirlik

HDP Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Kendi Adayıyla Gitmeye Hazırlanıyor


Geçtiğimiz hafta Hazine’den aldığı yardıma AYM tarafından bloke konan HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayıyla gitmeye hazırlandığını açıkladı. İttifak ortaklarından TİP ve EMEP, bu karara şimdilik mesafeli.

Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi henüz netleşmiş değil. Altılı Masa’da buluşan partiler, yeni seçim yasasının yürürlüğe gireceği 6 Nisan’dan sonra yapılacak bir seçimin erken seçim olmayacağını söylüyor. Buradan hareketle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olmasının hukuki olmayacağı yönünde bir tutum alıyorlar. Dün TRT Haber’e konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hukuk Başdanışmanı Mehmet Uçum da seçimlerin, 6 Nisan ile 18 Haziran arasında bir tarihte yapılacağını dile getirdi.

Seçim takvimi yaklaşırken AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı dışında hiçbir ittifak, cumhurbaşkanı adayını netleştirmedi.

Daha önce iki kez şu an cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ı aday gösteren HDP’nin bu kez Millet İttifakı’nın adayı olmaları halinde Kemal Kılıçdaroğlu ya da Ekrem İmamoğlu’na sıcak baktığı biliniyordu.

Buldan: “HDP kendi adayını çıkaracak, seçimlere kendi adayıyla gidecek”

Ancak geçtiğimiz hafta olağandışı bir gelişmeyle Anayasa Mahkemesi’nin Hazine yardımına bloke koyduğu Halkların Demokratik Partisi, bugün ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını gösterebileceğini ortaya koydu.

Partisinin Kars il kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı, Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek. Bizim ne Cumhur İttifakı’yla ne Millet İttifakı’yla, herhangi bir ortaklığımız yok. Ancak ilkesel yaklaşımlarımız var. Bunları zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz, müzakere edebiliriz, diyalog içinde olabiliriz. Türkiye’nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakıyla birlikte; kadınların ve gençlerin onayıyla ve bu ülkede bütün kesimlerin önerilerini alarak kendi adayımızı en kısa zamanda açıklamanın hazırlıklarını yaptığımızı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

Buldan, her ne kadar “HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçimlere girmektir” dese de “zamanı geldiğinde müzakere edebiliriz” sözleriyle bir son dakika hamlesine de açık kapı bırakmış oldu. AYM’nin “Saray talimatı” ile HDP’ye Hazine yardımının aktarıldığı hesaba bloke koyduğunu ve bundan “AKP-MHP gasp itttifakı”nı sorumlu tuttuğunu söyleyen Buldan, bu sözleriyle iddiaların aksine AKP ile bir müzakere arayışında olmadıklarının ipucunu da vermiş oldu.


Ercüment Akdeniz: “Arzumuz, mutabakatı eksen alan bir yaklaşım olursa tek adayla girmek”

Buldan, her ne kadar Emek Özgürlük İttifakı adına “kendi adayımızı açıklama hazırlıkları yapıyoruz” dese de ittifakın HDP’den sonra en örgütlü iki partisi, Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi, ortak aday taleplerini sürdürüyor.

Dün partinin yayın organı olarak bilinen Evrensel gazetesinin internet televizyonuna konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Millet İttifakı’nın Türkiye’ye çıkış sunabilecek bir programı yok. Ama söz konusu olan şu: Tek adam yönetiminin geriletilmesi ise söz konusu olan, burada makul olan, toplumun en geniş hassasiyetlerini göze almak. Mutabakatı eksen alan bir yaklaşım olursa elbette tek adayla girmek isteriz seçimlere, arzumuz budur. Çağrılarımız da bu yönde olmaya devam edecek” diye konuştu.

Erkan Baş: “Tek bir aday ile Tayyip Erdoğan karşısında yüzde 60'larla 70'lerle bu süreci kazanmak mümkündür”

Dün partisinin Bolu il kongresinde konuşan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da her şeyine kefil olmasalar da muhalefetin çıkaracağı adaya destek verebileceklerinin altını çizdi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş
Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş

Baş, “Tek bir aday ile Tayyip Erdoğan karşısında yüzde 60'larla 70'lerle bu süreci kazanmak mümkündür. Ama bu şu anlama gelmesin, ‘Biz çıkacak adayın her şeyine kefil olacağız şudur, budur.’ Bu öyle bir şey değil. Bizim iddiamız şu. Biz örgütlü olursak, biz güçlü olursak, biz hareket halinde olursak Tayyip Erdoğan'ın benzerlerinin ya da onlara özenenlerin, Türkiye'yi şekillendirme şansları olmayacak. Buradaki güvendiğimiz şey o ortak adayın kim olduğu meselesi değil, güvendiğimiz şey o mücadele içerisinde etkin bir biçimde yer alan bizleriz” dedi.

Okuyan: “Sosyalist Güç Birliği aday çıkarmalı ama öyle bir koşul oluşur ki aday geri çekilir”

Sol Parti, Türkiye Komünist Hareketi ve Devrim Hareketi ile birlikte Sosyalist Güç Birliği oluşturan Türkiye Komünist Partisi’nin genel sekreteri Kemal Okuyan da bugün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ı yenecek her çözüme destek vereceklerini söylemekle birlikte seçimlerin ilk turunda kendi adaylarını çıkarma eğiliminde olduklarını ifade etti.

Okuyan, “Sosyalist Güç Birliği bir aday çıkarmalı dedik, demeye devam ediyoruz. Gerekirse ikinci turda başka bir yol izleriz, gerekirse ilk turda başka bir yol izlenir, aday gösterilir, öyle bir koşul oluşur ki geri çekilir. Sosyalist Güç Birliği, yoluna devam etsin istiyoruz, mümkün olduğunca geniş, ilkeli bir odağın alternatif olarak ortaya çıkmasını istiyoruz sözünü ettiğimiz süreçte. Parlamento seçimlerine herkes kendi parti adıyla ve adaylarıyla girecek ancak bu süreci bir dayanışmayla yürütecek” dedi.

Erbakan: “Yeniden Refah Partisi olarak seçimlere tek başımıza gireceğiz”

Kulislerde cumhurbaşkanlığı adayı olacağı konuşulan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da bugün yaptığı açıklamada, seçimlerde hiçbir ittifaka dahil olmayacaklarını duyurdu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

Milli Görüş hareketini kuran eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu olan Fatih Erbakan, “Bizim derdimiz Milli Görüş zihniyetinin Türkiye'de iktidara gelmesi. Bu temel prensiplere sahip olan tek parti olarak, Yeniden Refah Partisi olarak seçimlere tek başımıza gireceğiz. Partimiz 7 aylık dönemde oransal olarak en fazla üye kaydeden parti olarak 54 bin 309 yeni üye ile toplam 269 bin 391 üyeye ulaştı. Asıl büyük sürprizi seçimlerde yapacağız inşallah” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG