Erişilebilirlik

‘Hindistan’ın Keşmir Politikası Radikal İslam’ı Körükler’


Pakistan Başbakanı İmran Han

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan yönetiminin Keşmir’e yönelik baskısının dünya çapında radikal İslam’ı körükleyeceği uyarısında bulundu.

Cuma günü hararetli bir konuşma yapan Başbakan Han, “Hindistan’a şunu söylemek istiyorum. Binlerce kişiyi gözaltına alarak, insanları aşırıcılığa itiyorsunuz” dedi.

Azad Keşmir bölgesinin başkenti Muzaffarabad’daki mitingde konuşan Han, “Halk Hindistan’a karşı ayağa kalkar. Bu, sadece Hindistanlı Müslümanlar olmaz; dünyada 1,25 milyar Müslüman var. Hepsi bu olanları görüyor” şeklinde konuştu.

Han ayrıca zulmün doruğa ulaştığı durumlarda insanların onur kırıcı bir yaşamdan ziyade ölümü tercih edeceklerini söyledi.

Başbakan Narendra Modi liderliğindeki Hindistan'da parlamentoda Ağustos ayında onaylanan bir kararla Hindistan Keşmir'i Cammu Keşmir'in özerklik statüsü kaldırıldı.

Müslümanların nüfusunun çoğunlukta olduğu tartışmalı Keşmir bölgesinin büyük bir bölümünü Hindistan kontrol ediyor. Hindistan'la Pakistan arasında 70 yıldan fazla bir süredir uzlaşmazlık unsuru olan Keşmir'in küçük bir bölümüyse Çin kontrolu altında.

Keşmir'in Hindistan sınırları içinde kalan bölümünde kalkınma planları yürüten Modi yönetimi, özerklik statüsünün kalkmasına tepki gösteren Keşmirli protestocuları bastırma çabasıyla binlerce kişiyi gözaltına aldı.

İnternet bağlantısının Ağustos ayının başlarında engellendiği bölgede göstericilerle güvenlik güçleri arasında birçok kez farklı noktalarda çatışmalar çıktı. Bunun sonucunda yaralanan ve Eylül ayında öldüğü belirtilen bir çocuğun gösterilerde hayatını kaybeden ilk kişi olduğu söyleniyor. Ancak bunun aksine ölenlerin daha fazla olduğu ve birçok kişinin yaralandığı haberleri de gündemde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG