Erişilebilirlik

Hollanda Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı


Hollanda’da bir kişinin Kuran-ı Kerim’i hedef alan saldırısının ardından Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır” ifadelerine yer verildi.

Bu eylemlerin sadece Müslümanlar'ın değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef aldığı belirtilen açıklamada, ayrıca birarada barış içinde yaşama kültürünü zedelediği kaydedildi.

"Olayın failine yönelik gerekli işlemler yapılmalı"

“Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir” denilen açıklamada, Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasının, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin beklendiği belirtildi.

Hollanda'nın başkenti Lahey'de, Almanya kökenli PEGIDA'nın (Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) Hollanda lideri Edwin Wagensveld meclis binası önünde düzenlenen gösteride, Kuran-ı Kerim'i yırtmıştı.

Bu arada AKP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hollanda’nın Lahey kentinde bir faşist Kuran-ı Kerim’i hedef alan alçakça bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıyı lanetliyoruz. Hollanda makamları bu faşist saldırıya karşı net bir tavır almalıdır. İnsanlığa karşı işlenen suçlar Avrupa kentlerinde insani değerlere meydan okuyor. Bu tüm Avrupa demokrasileri için tehdittir. Faşistler tüm dinleri ve insani değerleri tehdit etmektedir. Bunlara karşı ortak mücadele şarttır” ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG