Erişilebilirlik

Hollanda'da Rutte'nin Partisi Birinci


Hollanda’da yapılan parlamento seçimlerinde sandık çıkış anketine göre Başbakan Mark Rutte'nin VVD partisi seçimin galibi görünüyor. Buna göre Rutte'nin partisi 150 üyeli parlamentoda 31 sandalye kazanıyor.

Aşırı sağcı, İslam ve Avrupa Birliği karşıtı Geert wilders’ın Özgürlük Partisi ise sandık çıkış anketine göre parlamentoda 19 sandalye kazanıyor.

Resmi sonuçlar da sandık çıkış anketleri gibi çıkarsa Hollanda'da yine bir koalisyon iktidarda olacak.

Bu sefer koalisyonun için iki partiden daha fazla partinin gerekebileceği belirtiliyor.

Seçimlere katılımın 5 yıl öncekine oranla çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Sandıklar açıldıktan 6 saat sonra katılımın yüzde 33 olduğu kaydedildi. 2012’de yapılan seçimlerde aynı saatlerde katılım yüzde 27 olmuştu.

Seçimler milliyetçilik duygularının testi gibi görülüyordu.

Seçimin, Başbakan Mark Rutte’nin merkez sağ VVD partisi ile İslam ve Avrupa Birliği karşıtı Geert Wilders’ın lideri olduğu Özgürlük Partisi’nin çekişmesine sahne olması bekleniyor.

Seçimde 13 milyon seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor.

Seçim öncesi yapılan anketlerde 10 kişiden 4’ünün kararsız olduğu ortaya çıkmıştı. Bu nedenle sonucu tahmin etmenin de zor olduğu yorumları yapılıyor.

Wilders’ın partisi seçimden birinci çıksa bile hükümet kurma şansı bulunmuyor, zira öne çıkan partilerin tamamı Wilders ile hükümet kurmayacaklarını açıklamıştı. Ancak Wilders’ın birinci çıkmasının Avrupa’da şok dalgalarına neden olması bekleniyor.

Son kamuoyu yoklamaları Rutte’nin Türkiye ile yaşanan diplomatik krizle en yakın rakibi ile arasındaki farkı 3’e çıkardığını gösteriyordu. Uzun dönem VVD destekçisi olan 42 yaşındaki Dave Cho’ya göre Rutte Türkiye ile gerilimde doğru olanı yaptı.

Uzmanlar ülkedeki seçim sistemi nedeniyle seçim sonucunda koalisyon kurma çalışmalarının aylar alabileceğini belirtiyor.

Rutte’nin son hükümetinde iki parti vardı. Rutte, hiçbir zaman Wilders ile koalisyona gitmeyeceğini belirtiyordu.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG